تبلیغات
کاربردی

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه – با این تکنیک ها بیشتر بخوانید و کمتر فراموش کنید

تبلیغات
4.3
(10)

تندخوانی فقط داشتن توانایی خواندن سریع نیست. این کار تکنیکی برای خواندن سریعتر و توانایی درک اطلاعات و حفظ آنها در مغز برای مدت طولانی است. تندخوانی در بهبود حافظه اهمیت دارد و با استفاده از آموزش تندخوانی و تقویت حافظه می‌توانید زندگی خود را برای همیشه تغییر دهد. در دنیای امروز، به نظر می‌رسد میزان اطلاعاتی که پردازش می‌کنیم روز به روز در حال افزایش است، چه ایمیل‌ها، گزارش‌ها و وب سایت‌های محل کار، یا رسانه‌های اجتماعی، کتاب‌ها و مجلات، احتمالاً برای دریافت سریعتر این اطلاعات فشاری حس می‌کنیم تا بتوانیم “در جریان بمانیم” و تصمیمات آگاهانه بگیریم.

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

طبق یک مطالعه، اکثر مردم می‌توانند به طور متوسط حدود 250 کلمه در دقیقه بخوانند. از سوی دیگر، دانش‌آموزان بسیار سریع‌تر مطالعه می‌کنند و به طور متوسط 300 کلمه در دقیقه می‌خوانند، زیرا تخمین زده می‌شود که 4 تا 5 ساعت در روز را صرف مطالعه کنند. نوع دیگری از خوانندگان را نیز داریم، خوانندگان کند، که می‌توانند روزانه حدود 15 تا 200 کلمه بخوانند.

همچنین خوانندگان برتری را داریم که تنها 1 درصد از مطالعه کنندگان را تشکیل می‌دهند. این خوانندگان می‌توانند با سرعت بیش از 1000 کلمه در دقیقه با درک تقریباً 85 درصدی مطالب را بخوانند. این خوانندگان برتر احتمالاً تندخوانی را برای خواندن و درک هزاران کلمه در دقیقه تمرین کرده‌اند. تندخوانی فرآیند خواندن سریع، شناخت کلمات، جملات و عبارات، جذب آنها و توانایی درک آنچه خوانده‌اید، می‌باشد. خبر خوب این است که این تکنیک قابل یادگیری و توسعه است.

با استفاده از آموزش تندخوانی و تقویت حافظه می‌توانید علاوه بر لذت بیشتر از مطالعه، مطالب را عمیق‌تر و سریع‌تر فرا بگیرید. به کمک فرادرس می‌توانید اصول و مهارت‌های لازم برای تندخوانی و مطالعه دقیق متون را به کمک آموزش‌های ارائه شده توسط اساتید مجرب و حرفه‌ای یاد بگیرید. با آموزش‌های کاربردی و مفید ارائه شده در فرادرس با شیوه‌هایی ساده می‌توانید به مرور سریع متون همراه با درکی عمیق از مطالب بپردازید و بهره‌وری بیشتری از زمان خود داشته باشید.

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

چرا باید تندخوانی را یاد بگیریم؟

شکی نیست که تندخوانی مزایای بسیار زیادی را برای همه در زندگی روزمره ارائه می‌دهد. خواه دانشجو باشید، کارمند، صاحب کسب و کار، یا فردی که می‌خواهد مهارت‌های خواندن خود را برای استفاده از پتانسیل کامل آن توسعه دهد، آموزش تندخوانی و تقویت حافظه برای شما مفید و کاربردی خواهد بود.

در زیر برخی از دلایلی که یادگیری مهارت تندخوانی می‌تواند برای شما مفید باشد، آورده شده است:

 1. به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات را سریعتر جذب کنید.
 2. این امکان را می‌دهد که مطالب بیشتر و طولانی‌تری را در زمان کمتری بخوانید.
 3. مدیریت زمان و سازمان‌دهی شما را بهبود می‌بخشد.
 4. به شما کمک می‌کند تا شغل خود را ارتقا دهید و فرصت‌های شغلی بیشتری برای شما فراهم می‌کند.
 5. می‌توانید در بسیاری از زمینه‌های مورد علاقه خود دانش بیشتری کسب کنید.
 6. تمرکز و نظم را ارتقا می‌بخشد.
 7. در نوشتن کارآمدتر می‌شوید.
 8. به شما کمک می‌کند اطلاعات را سریع به خاطر بیاورید.
 9. مهارت‌های حل مسئله را تقویت می‌کند.
 10. حافظه را بهبود می‌بخشد.

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

چگونه آموزش تندخوانی و تقویت حافظه می‌تواند حافظه را بهبود بخشد؟

تندخوانی فقط سریعتر خواندن نیست. اینکه بتوانید اطلاعات را بهتر درک کنید و مدت بیشتری آن را به یاد داشته باشید، مهم است. تندخوانی به شما این امکان را می‌دهد که در یک صنعت بسیار رقابتی آگاهانه در جریان اخبار و اطلاعات باشد. اما شگفت‌انگیزترین بخش یادگیری نحوه خواندن سریع، مزایای جانبی آن است که فراتر از توانایی به دست آمده خود برای درک بهتر و حفظ اطلاعات در حین خواندن سریع‌تر، متوجه آن می‌شوید.

 • ذهن شما را تقویت می‌کند

مغز مانند یک ماهیچه است. بنابراین، اگر مغز خود را تمرین دهید، قوی‌تر شده و عملکرد بهتری خواهد داشت. تندخوانی مغز شما را به چالش می‌کشد تا در سطح بالاتری عمل کند. وقتی مغز خود را طوری آموزش دهید که بتواند اطلاعات را سریع‌تر دریافت کند، سایر قسمت‌های مغز مانند حافظه نیز بهبود می‌یابد. هنگام خواندن، حافظه مانند یک عضله تثبیت کننده عمل می‌کند که در هنگام خواندن سریع کار می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که هنگام مطالعه از شبکه‌ای از مدارها و سیگنال‌ها در مغز استفاده می‌کنید. همانطور که توانایی‌های خواندن شما کامل‌تر می‌شود و رشد می‌کند، ذهن شما به معنای واقعی کلمه تغییر می‌کند زیرا شبکه مدارها نیز قوی‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند. مزیت هر فعالیت ذهنی این است که حافظه شما را هشیار نگه می‌دارد و از زوال شناختی و از دست دادن حافظه جلوگیری می‌کند.

 • تفکر منطقی را توسعه می‌دهد

از آنجایی که مغز خود را برای خواندن سریع‌تر آموزش می‌دهید، مغز شما در مرتب کردن اطلاعات و مرتبط کردن آنها با سایر اطلاعات ذخیره شده در مغز کارآمدتر می‌شود. بنابراین، هرچه سرعت خواندن خود را بیشتر کنید، تفکر منطقی را توسعه می‌دهید و مغز شما سریع‌تر می‌تواند اطلاعات را پردازش کند و به خاطر بسپارد.

 • تمرکز بهتر

شما باید روی تبدیل شدن به یک تند خوان تمرکز کنید. یادگیری تمرکز همچنین به بهبود حافظه و درک مطلب کمک می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا بهره‌وری بیشتری داشته باشید. راه‌های مختلفی برای کمک به افزایش سرعت خواندن با تمرکز بهتر وجود دارد.

 • از دست یا انگشت خود برای هدایت در صفحه استفاده کنید. چشمان شما به طور طبیعی به دنبال حرکت خواهند رفت.
 • برای دستیابی به سطح بالاتری از تمرکز هنگام مطالعه، عوامل حواس پرتی را کنترل یا حذف کنید.
 • در حین خواندن، به موسیقی کلاسیک یا دستگاهی گوش دهید. یک مطالعه نشان می‌دهد کسانی که هنگام مطالعه به موسیقی کلاسیک در حال پخش گوش می‌دادند، اطلاعات بیشتری را حفظ کردند.
 • قبل از مطالعه به ساختار مطالب مورد مطالعه خود توجه کنید. این ساختار عنوان‌ها، نکات، فهرست یا هر اطلاعاتی است که بر آن تأکید شده است. نویسنده می‌خواهد بر ایده‌های اصلی یا جزئیات مهم تأکید ویژه داشته باشد، و شما می‌خواهید به آن‌ها توجه کنید تا مغز خود را برای اطلاعات جدید آماده و تنظیم کنید.
 • در بین مطالعه استراحت کنید. تندخوانی نیاز دارد که مغز شما سخت کار کند. مجبور کردن مغز به کار سخت برای مدت طولانی می‌تواند شما را خسته و تمرکزتان را کم کند.

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

چگونه سریع‌تر بخوانیم؟

تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش سرعت مطالعه خود تمرین کنید. برای آموزش تندخوانی و تقویت حافظه در زیر برخی از این تکنیک‌ها آورده شده است:

 • با درون خوانی را به حداقل برسانید.

درون خوانی تا حد زیادی رایج‌ترین عامل در کاهش سرعت خواندن ما است. اکثر ما اینگونه می‌خوانیم، با “گفتن” کلمات در ذهنمان. این امر سرعت خواندن ما را به اندازه سرعت صحبت کردن، که معمولاً حدود 300 کلمه در دقیقه است، کاهش می‌دهد.

چشم و مغز شما در واقع قادر به پردازش کلمات با سرعت بسیار بیشتری است. فقط این را به عنوان یک آزمایش امتحان کنید: با متوقف کردن آن صدا در ذهن خود، می‌توانید سرعت مطالعه خود را تقریباً دو برابر کنید.

اگر شما هم هنگام مطالعه درون خوانی می‌کنید، این ترفندی است که با انجام آن می‌توانید سریع‌تر بخوانید. ساده‌ترین کار این است که از آن آگاه باشید و به نحوی حواس خود را پرت کنید. می‌توانید از انگشت خود برای دنبال کردن کلمات استفاده کنید، به موسیقی گوش کنید، یا آدامس بجوید.

 • برای یافتن ایده‌ها و نکات مهم، محتوا را به سرعت و به طور اجمالی بررسی کنید.

در این تکنیک ابتدا به دنبال اصلی‌ترین و مرتبط‌ترین بخش‌های اطلاعات می‌گردید، که با این کار شما را برای آنچه در آینده می‌آیند، آماده می‌کند. بنابراین، از آنجایی که از قبل با بخش‌های اصلی متن آشنا هستید، هنگام خواندن قسمت‌های گیج کننده یا غافلگیر کننده، سرعت شما کاهش نمی‌یابد.

 • برای تسریع در خواندن بدون از دست دادن درک مطلب، به جای کلمات، عبارات را بخوانید.

مهارتی دیگر برای یادگیری این است که چگونه عبارات یا تکه‌های متن را در یک زمان به جای کلمات جداگانه در نظر بگیرید. با توجه به طول چشم شما در واقع می‌توانید تا حدود 9 کلمه را همزمان بخوانید.

 • از دید محیطی خود برای دیدن قسمت‌های اطراف محتوا استفاده کنید.
 • از بازخوانی بپرهیزید. همانطور که ادامه می‌دهید، عبارات را کاملاً درک خواهید کرد.
 • با کلمات آشنا شوید و دایره لغات خود را تقویت کنید. این امر به این دلیل است که کلمات ناآشنا سرعت شما را کاهش می‌دهند.
 • یک هدف برای خود تعیین کنید و آن را دنبال نمایید.
 • اگر می‌خواهید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید، باید سخت کار کنید و بخوانید، بخوانید، بخوانید.

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

چه زمانی به سرعت بخوانیم؟

همه این تکنیک‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا سریع‌تر بخوانید، اما آیا برای آنچه که می‌خواهید به دست آورید مناسب هستند؟

تندخوانی مؤثر تعادلی بین سرعت و درک مطلب است. مطالعات نشان داده‌اند که هر چه سریع‌تر مطالعه کنید، اطلاعات کمتری دریافت می‌کنید، بویژه وقتی صحبت از به خاطر سپردن جزئیات باشد. بنابراین، اگر در حال خواندن یک سند پیچیده حقوقی یا فنی هستید، واضح است که تندخوانی راه‌حل مناسبی نیست، حتی اگر وقت کمی داشته باشید و از نظر زمانی تحت فشار باشید. به طور مشابه، اگر مطالبی که می‌خوانید جدید یا ناآشنا باشد، یا اگر مجبور باشید آن را به شخص دیگری آموزش دهید، معقول خواهد بود که سرعت را کاهش دهید.

با این حال، زمانی که شما نیاز به درک تنها استدلال‌ها یا نتیجه‌گیری‌های اولیه ارائه شده دارید، استفاده از تکنیک تندخوانی می‌تواند کارساز باشد. این کار ممکن است به ویژه در مواردی که قصد دارید به عقب برگردید و زمانی که مشغله کمتری دارید، مطلبی را با سرعت آهسته‌تر مجدداً بخوانید، مناسب باشد. در واقع، یک مطالعه نشان داده است که مرور یک متن می‌تواند درک شما را برای خواندن در بار دوم بهبود بخشد.

به طور کلی، اگر می‌خواهید چیزی را به خاطر بسپارید، باید به آرامی و با سرعت کمتر از 100 کلمه در دقیقه بخوانید. سرعت عادی برای یادگیری 100-200 و برای درک مطلب 200-400 کلمه در دقیقه است. تندخوانی معمولاً با سرعتی در حدود 400-700 کلمه در دقیقه انجام می‌شود. هر سرعتی بالاتر از 500-600 کلمه در دقیقه به معنای فدا کردن درک است، اگرچه این مورد در افراد مختلف متفاوت است.

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

چگونه سرعت خواندن خود را بهبود ببخشیم؟

دانستن “چگونگی” و “زمان” تندخوانی تنها اولین قدم برای موفقیت است. در ادامه چند نکته برای کمک به شما برای بهبود سرعت خواندن آورده شده است:

 • از حواس پرتی خودداری کنید. محیطی را ایجاد کنید که در آن تا حد امکان وقفه‌ها و حواس پرتی کمتر باشد تا به شما این امکان را بدهد که به طور کامل بر روی کلمات تمرکز کنید.
 • راحت شروع کنید. یک رمان بدون پیچیدگی یا یک مقاله ساده را بخوانید تا بفهمید کدام تکنیک برای شما بهتر عمل می‌کند. اندازه‌گیری کنید که چقدر از متنی که خوانده‌اید به یاد دارید یا درک کرده‌اید. یک تایمر تنظیم کنید تا ببینید هر بار چقدر سریعتر می‌خوانید.
 • کلماتی را که قبلاً خوانده‌اید بپوشانید. این کار به شما کمک می‌کند تا از اینکه چشمان خود را به کلمات قبلی بازگردانید و سرعت خواندنتان کاهش یابد، جلوگیری شود.
 • بدانید که از متن چه می‌خواهید. اگر از روش خواندن سطحی و اجمالی (Skimming) استفاده می‌کنید، این امر می‌تواند مفید باشد، زیرا باعث می‌شود وقتی کلمات، جملات یا عبارات مرتبط را می‌بینید، به آنها توجه کنید. بنابراین، می‌توانید در آن قسمت‌ها سرعت خود را کاهش دهید، یا برای تأکید زیر آن‌ها خط بکشید، اما در غیر این صورت به سرعت در کل صفحه حرکت کنید.
 • پیشرفت خود را محک بزنید. به این ترتیب با ارزیابی سرعت خواندن خود می‌توانید بگویید که آیا تمرین شما نتیجه می‌دهد یا خیر.
 • تمرین، تمرین، تمرین. باید تندخوانی را تمرین کنید تا در این کار خوب عمل کنید و حرفه‌ای شوید. برای آموزش تندخوانی و تقویت حافظه، هر چه بیشتر این کار را تمرین کنید، با حس طبیعی‌تری آن را انجام خواهید داد.

تندخوان بودن به شما این فرصت را می‌دهد که در بازه زمانی کوتاه‌تری بیشتر بخوانید و زمان بیشتری برای انجام کارهای دیگر در اختیار شما قرار می‌دهد. فرادرس با ارائه آموزش‌های جامع و کاربردی در زمینه مهارت‌های تندخوانی و دقیق خوانی، به شما این امکان را می‌دهد که بهتر بتوانید زمان خود را مدیریت کنید، حافظه خود را بهبود بخشید و در حل مسائل و تصمیم‌گیری مهارت‌های بالایی کسب کنید.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4.3 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 10

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

تبلیغات

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا