تبلیغات
سخت افزار

حل مشکل سایه انداختن مانیتورهای مختلف (راه‌حل‌هایی برای رفع سایه در دنیای مانیتورها)

تبلیغات
3
(5)

مانیتور سایه دارد؟ خط‌های اضافه می‌بینید؟ عکس‌ها محو هستند یا رنگ‌ها مات شده‌اند؟ در این مقاله از مجله اون با من، قصد داریم یکی از مشکلات رایج مانیتورها به نام حل مشکل سایه انداختن مانیتور را بررسی کنیم. مشکل سایه انداختن مانیتور ، مشکلی است که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و طبیعتا برای رفع آن نیز راه‌حل‌های زیادی پیشنهاد کرده‌اند. مسئله مهم این است که در ابتدا کاملا مشخص کنیم منظورمان از سایه انداختن مانیتور چیست؟

ممکن است قسمتی از مانیتور تیره‌تر از بقیه قسمت‌ها به نظر برسد. این قسمت می تواند از گوشه‌های مانیتور شروع شده و تا مرکز ادامه پیدا کند. این‌طور به نظر می‌رسد که یک شی، جلوی رسیدن نور به تمام قسمت‌های مانیتور را گرفته است. دقیقا مانند وقتی که در دنیای واقعی سایه ایجاد می‌شود. علت‌یابی نواقصی که در سیستم‌های الکتریکی به وجود می‌آیند،‌ مهم‌ترین مرحله در تعمیر آن‌ها به شمار می‌رود. شما می‌توانید با بررسی و آزمایشِ یک سری تجهیزات، به دلیل به وجود آمدنِ مشکل کامپیوترتان پی ببرید.

اولین علتی که برای سایه انداختن مانیتور به ذهن می‌رسد؛ سوختن لامپ تصویر مانیتور است. ممکن است با دیدن سایه‌های سیاه روی مانیتور به سرعت شال و کلاه کنید و مانیتور خود را به تعمیرگاه برده یا از کارت گارانتی آن استفاده کنید. چند دقیقه دست نگه دارید! شاید این مشکل با راه‌حل‌های ساده‌تر نیز قابل حل باشد.

اینم بخونید بد نیست: 8 روش تمیز کردن مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر LED یا LCD


روش‌های حل مشکل سایه انداختن مانیتور

همان‌طور که گفته شد، این مشکل به احتمال بسیار زیاد، یک مشکل سخت افزاری است و در اکثر موارد، با تعویض لامپ‌های تصویر درون مانیتور حل می‌شود. اما بهتر است قبل از تعویض آن‌ها، راه‌حل‌های زیر را نیز امتحان کنید:

1 – کابل‌ها را خوب بررسی کنید

کابل ها نقش مهمی در وضوح تصویر دارند. اگر کابل‌ها به هر نحوی خراب باشند، ممکن است تصویر را سایه‌دار، محو یا با پَرش ببینید؛ بنابراین از اتصال درست تمام کابل‌های مانیتور مطمئن شوید. کابل‌های جابه‌جا، در بعضی از موارد می توانند باعث بروز مشکل در تصویر مانیتور شوند. مطمئن شوید از کابل‌های سالمی استفاده می‌کنید.

2 – کابل‌های اضافی را خارج کنید

تمام کابل‌هایی اضافی را خارج کنید. کابل‌های اضافی در صورتی که به درستی کار نکنند می‌توانند بر عملکرد کابل‌های اصلی نیز تاثیر بگذارند.

3 – پورت کابل را بررسی کنید

ممکن است مشکل از پورت کابل باشد، نه خودِ کابل! متاسفانه در این صورت، خودتان نمی‌توانید پورت را عوض کنید؛ اما می‌توانید خرابی پورت را تشخیص داده و به تعمیرکار کامپیوتر اعلام کنید. اگر مانیتور شما از مدلی است که اجازه می‌دهد چند پورت کابل ورودی داشته باشید. دکمه input را فشار دهید تا پورت فعال مانیتور تغییر کند. سپس کابل ورودی را به پورت فعال متصل کنید. در صورتی که مشکل با این کار حل شود، شما پورت خراب را شناسایی کرده‌اید.

4 – چندراهی برق را بررسی کنید

اگر از آداپتورهای برق متناظر استفاده می‌کنید؛ آن را از چندراهی برق جدا کرده و مستقیما به پریز برق وصل کنید. بیشتر چندراهی‌هایی که برای اتصال کامپیوترها به برق استقاده می‌شوند؛ از نوع محافظ دار هستند. اگر با حذف کردن محافظ ار مسیر برق، مشکل مانیتور حل شد. به این معنی است که چندراهی محافظ‌دار شما دچار مشکل شده و باید آن را تعویض کنید.

اینم بخونید بد نیست: 8 روش حل مشکل سیاه شدن صفحه مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر

5 – دستگاه‌های الکتریکی مختلف را در فاصله مناسب قرار دهید

هرگونه دستگاه مغناطیسی، دستگاه الکتریکی، بلندگو، لامپ یا فن را از مجاورت رایانه خارج کنید. این وسایل الکتریکی، میدان مغناطیسی در اطراف خود ایجاد می‌کنند و اگر مشکلی در آن‌ها وجود داشته باشد؛ میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط این وسایل روی وسایل الکترونیکی دیگر، از جمله مانیتور، تاثیر مخرب می‌گذارد.

6 – اجازه بدهید فقط کامپیوتر از یک منبع تغذیه استفاده کند

اگر وسایل برقی دیگر، به همان چندراهی که کامپیوتر از آن استفاده می‌کند؛ متصل است؛ آن را از برق بکشید. اجازه بدهید فقط کامپیوتر از منبع تغذیه استفاده کند.

7 – لامپ‌های فلورسنت اطراف مانیتور را بررسی کنید

اگر از لامپ‌های فلورسنت در مجاورت کامپیوتر استفاده می‌کنید؛ آن را خاموش کنید. دستگاه‌های الکتریکی و نور فلورسنت، یک میدان نامرئی الکترومغناطیسی ایجاد می‌کنند که باعث پدیده‌ای به نام تداخل الکترومغناطیسی (EMI) می‌شود. عناصر نمایشگر در نمایشگرهای کاتدی رِی‌تیوب (CRT) و نمایشگر کریستال مایع (LCD) از لوازم کالیبره‌شده‌ای استفاده می‌کنند که ممکن است تحت تأثیر EMI قرار بگیرند. با دور کردن لامپ‌های فلورسنت این تداخل به سرعت برطرف می‌شود.

8 – مانیتور را ریست کنید

اگر عکس‌ها یا متنی که در نمایشگر نشان داده می‌شود، محو یا مخدوش شده است؛ ممکن است مانیتور شما مشکلِ تنظیمات داشته باشد. این مشکل، با ریست کردن تنظیمات مانیتور و برگرداندن آن به حالت کارخانه حل خواهد شد.

اینم بخونید بد نیست: آموزش تغییر عکس پس‌زمینه صفحه لاگین ویندوز 10


حل مشکل سایه انداختن مانیتور با self test

self test‌ روشی است که در آن، مشکلات سخت‌افزاری مانیتور، به طور واضح مشخص می‌شود. شما نیز می توانید با self test متوجه مشکلات سخت افزاری کامپیوتر خود شوید. هر مانیتور با توجه به مدل خود ممکن است دستورالعملی خاص برای انجام self test داشته باشد. می‌توانید مدل مانیتور خود را جستجو کرده و روش self test آن را پیدا کنید. اما به طور کلی self test، برای اکثر مانیتورها به شرح زیر است:

 1. مانیتور را خاموش کنید.
 2. کابل ویدئویی که مانیتور را به کامپیوتر متصل می‌کند، جدا کنید.
 3. اطمینان حاصل کنید که مانیتور به یک پریز برق متصل است.
 4. مانیتور را روشن کنید.
 5. مشاهده می‌کنید روی مانتیور، عبارت CABLE DISCONNECTED یا NO SIGNAL به همراه چهار نوار رنگی (قرمز، سبز، آبی و سفید) ظاهر می‌شود. این نشان‌دهنده عملکرد صحیح LCD است. اگر رنگ‌ها مخدوش یا تیره بودند، نشان‌دهنده این است که مانیتور به خوبی نمی‌تواند رنگ‌ها را پردازش کند.
 6. پس از تست عملکردِ مانیتور، آن را خاموش کنید. کابل ویدئویی را دوباره وصل کرده و مانیتور را روشن کنید.

اینم بخونید بد نیست: معرفی 5 برنامه قدرتمند برای مدیریت مصرف اینترنت در ویندوز 10


سایه‌ها قصد رفتن ندارند؟

اگر سایه هنوز هم قصد رفتن از روی صفحه مانیتور شما را نداشت؛ راه‌های زیر را هم آزمایش کنید:

 1. کابل‌های متصل به کامپیوتر را تکان دهید. توجه کنید که مانیتورها می‌توانند دو نوع ورودی داشته باشند. کابل HD-15 یا کابل DVI-D. مطمئن شوید کابلی که استفاده می‌کنید؛ متناسب با نوع ورودی مانیتور شماست.
 2. اگر در کامپیوتر خود از capture card استفاده می‌کنید. آن‌ها را جدا کرده و کارت گرافیک را مستقیما به کامپیوتر وصل کنید. ممکن است ایرادی در capture card‌ شما، باعث بروز مشکلات صفحه نمایشتان شده باشد.
 3. کامپیوتر و مانیتور را به یک اتاق دیگر منتقل کنید!‌ اگر مشکل مانیتور با منتقل شدن به اتاقی دیگر حل شد،  یک مشکل ولتاژ نامتعارف EMI یا AC در اتاق اصلی وجود دارد.
 4. مانیتور را به یک کامپیوتر دیگر متصل کنید. اگر این کار مشکل شما را حل کرد، یعنی یک مشکل نرم افزاری یا مشکلی در کارت گرافیک موجود در رایانه اصلی وجود دارد.
 5. کابل مانیتور را با یک کابل متفاوت از همان نوع یا یک کابل از نوع دیگر (HD-15 / DVI-D) جایگزین کنید.
 6. در مورد لپ‌تاپ‌ها، صرفا می‌توانید کابل شارژر را تست کنید. بهتر است آن‌ها را قبل از هرگونه دست‌کاری، به دست متخصصشان بسپارید.

بعد از تست تمام این راه‌حل‌ها، اگر همچنان سایه‌ها از روی صفحه مانیتور شما کنار نرفته بودند؛‌ بهتر است آن را برای تعویض لامپ‌های تصویر به دست یک تعمیرکار بسپارید.

اینم بخونید بد نیست: آموزش حل مشکل برعکس شدن صفحه نمایش در ویندوز 7، 8 و 10


نقطه‌های سیاه روی مانیتور

ممکن است نقاط یا سایه‌های محوی در گوشه‌ چپِ پایین یا راست پایین صفحه برخی مانیتورهای LCD دیده شود. این سایه‌های کوچک به علت تغییر تور لامپ‌های فلورسنت در گوشه‌ها به وجود می‌آید. این لامپ‌ها در گوشه‌های مانیتور نور کمتری تولید می‌کنند و موجب تغییر رنگ جزیی در گوشه‌های تصویر می‌شوند. این تغییر رنگ LCD به خاطر تکنولوژی استفاده شده در آن است و مشکل خاصی محسوب نمی‌شود. این مسئله، زمانی که از LCDهای بزرگتر استفاده می‌شود، قابل توجه‌تر است.

اگر نقاط سیاه، پررنگ هستند یا در مکان های دیگر روی صفحه نمایش نیز وجود دارند؛ ممکن است به دلیل آسیب فیزیکی به وجود آمده باشند. این مشکل به دلیل ضربه یا گذاشتن اشیا سنگین بر روی مانیتور به وجود آمده است. در این صورت کاری از شما ساخته نیست و باید مانیتور را برای تعمیر به دست متخصص بسپارید.

اینم بخونید بد نیست: آموزش تنظیم صفحه نمایش در ویندوز (تنظیم رزولوشن، DPI و…)


سایه آیتم‌ها و موس روی مانیتور

آیا هر نوع از سایه، نشان‌دهنده یک آسیب فیزیکی و یا یک مشکل سخت‌افزاری است؟ نه لزوما! گاهی اوقات این مسئله با کمی دست‌کاری در تنظیمات حل خواهد شد.

همیشه سایه انداختن به معنای محو شدن یا سیاه شدن قسمتی از تصویر نیست. ممکن است آیکون‌ها روی صفحه مانیتور شما سایه ایجاد کنند یا سایه حرکت موس روی صفحه مانیتور تا چند ثانیه باقی بماند. در این صورت اصلا جای نگرانی نیست!

در این موارد کافیست تنظیمات مانیتور خود را تغییر دهید. با دنبال کردن دستورالعمل زیر مشکل آیتم‌ها و موس سایه‌دار به‌راحتی حل خواهد شد:

 1. اگر مشاهده می کنید پشت آیکون‌ها سایه سیاهی ایجاد شده؛ کافیست سری به تنظیمات نمایشگرتان بزنید. My computer ‌یا this PC را باز کنید و در محیط آن کلیک راست کنید.
 2. گزینه properties‌ را انتخاب کنید.
 3. از منوی سمت راست، گزینه Advanced System settings را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که فرمی برای شما باز خواهد شد.
 4. در این فرم به تب Advanced رفته و در قسمت Performance، دکمه Settings را انتخاب کنید.
 5.  پنجره performance option باز خواهد شد. در این پنجره، به تب Virtual Effects رفته و گزینه Custom را فعال کنید.
 6. یک سری گزینه اینجا برایتان لیست می‌شود. گزینه Use drop shadows for icon labels on the desktop و گزینه Animate controls and elements inside windows را غیرفعال کنید.

به این ترتیب مشکل آیکون‌های سایه دار حل خواهد شد.

اینم بخونید بد نیست: آموزش ضبط و فیلمبرداری از صفحه نمایش ویندوز 10 بدون نرم افزار


سایه نشان‌گر موس

برای حل مشکل موس سایه‌دار نیز کافیست به Control panel رفته و پنجره تنظیماتِ mouse‌ را باز کنید. در سربرگ pointer اگر گزینه enable pointer shadow تیک‌دار است؛ تیک آن را بردارید.

همچنین می‌توانید در همان پنجره، به سربرگ pointer option رفته و اگر گزینه display pointer trails ‌تیک دارد؛ آن را غیر فعال کنید.

به این ترتیب نشان‌گر موس نیز سایه یا دنباله‌ای از خود روی مانیتور باقی نمی‌گذارد. این تنظیمات معمولا به طور پیش‌فرض در کامپیوتر خاموش هستند، اما اگر در صورتی که ناخواسته روی آن‌ها کلیک کرده باشید یا شخص دیگری آن‌ها را فعال کرده باشد؛ می‌تواند موجب نگرانی شود.


در قسمت نظرات برایمان بنویسید چقدر راهکارهایی که در این مقاله معرفی کردیم براش شما مفید بود. آیا توانستید سایه‌های روی مانیتورتان را از بین ببرید یا هنوز وجود دارند. شما چه راهکار دیگری برای رفع سایه مانیتور می‌شناسید؟

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 3 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 5

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

تبلیغات

مینا کریمی

همه ما، تولیدکنندگان محتوای زندگی‌مان هستیم.

1 دیدگاه

 1. سلاااااااام خسته نباشید، مشکل سایه مانیتورم درست شد 🙂
  من مانیتور CRT دارم، آدپتور وای فای و دوشاخه اسپیکر رو از دوشاخه مانیتور دور کردم درست شد!!!
  البته نه خیلی دور، سه راهی محافظ برقم 5تا پریز داره، دوشاخه ها رو یه جوری چیدم که دوشاخه مانیتور دور ترین نقطه قرار بگیره.
  یه کاردیگه هم کردم، محافظ برقم دقیقا پشت کامپیوتر بود، به اندازه 20 سانت از کامپیوتر دورش کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا