تبلیغات
ارزهای دیجیتال (Crypto)رپرتاژ آگهی

سالیدیتی زبان برنامه نویسی بلاک چین

تبلیغات
4.5
(2)

بلاک چین نوعی فناوری است که اگر در مورد معنای لغوی آن صحبت کنیم باید گفت که از دو کلمه Block و Chain تشکیل شده است که به معنای زنجیره بلوک است. در دنیای فناوری هم منظور زنجیره­ای از اطلاعات دیجیتالی است که هر بلاک مسئول نگهداری بخشی از این اطلاعات است.

برای راه‌­اندازی و همچنین برای توسعه شبکه‌­های بلاک چین، از زبان­های برنامه­‌نویسی مختلفی استفاده می­شود. یکی از شناخته‌­شده‌­ترین آنها سالیدیتی Solidity است.

این زبان برنامه­‌نویسی در سال 2014 میلادی برای اولین بار معرفی شد. در همان زمان معرفی این زبان، تیم توسعه‌­دهنده اتریوم از آن استفاده کرد. در ادامه در مورد این برنامه بیشتر صحبت می­‌کنیم.

سالیدیتی Solidity چیست؟

این زبان در رده زبان­های برنامه­نویسی قرار می­گیرد که سطح­ بالا بوده و شی­گرا است. از سالیدیتی جهت شکل­گیری قراردادهای هوشمند استفاده می­شود؛ قراردادهایی که به شکل خودکار تراکنش­های روی بلاک چین را اجرا می­کنند. بعد از این که شبکه اتریوم از این زبان استفاده کرد، بلاک چین های دیگر هم شروع به استفاده از آن کردند.

از نظر ساختار، سالیدیتی به جاوا اسکریپت که یکی از مشهورترین زبان­های برنامه­نویسی است شباهت دارد. پس اگر در جاوا اسکریپت دارای مهارت هستید، حتما یادگیری سالیدیتی برای شما کار راحتی خواهد بود.

در این زبان کدزنی با استفاده از صفر و یک نیست بلکه حاصل ترکیبی از اعداد و حروف است. علت آن هم درک بهتر انسان­ها از این زبان است. از این زبان برای پشتیبانی از کتابخانه­ها استفاده می­شود و دارای کامپایلرهایی هست با این هدف که از صحت بکارگیری متغیرها از طرف کاربران اطمینان حاصل کند.

آشنایی با روش کار سالیدیتی

بسیاری از فناوری­ها و خدمات جدید که بر مبنای بلاک چین هستند، از زبان برنامه­نویسی سالیدیتی بهره می­گیرند. قراردادهای هوشمند شکل گرفته با این زبان، یک راه­حل برای اتوماتیک­سازی فرایندهای مالی و غیرمالی بین کاربران مختلف در بستر بلاک چین محسوب می­شود. به این ترتیب خطراتی مانند کلاهبرداری کاربران را تهدید نمی­کند.

برای بررسی چگونگی عملکرد سالیدیتی، بحث را روی اتریوم متمرکز می­کنیم. قبل از شروع این بحث هم باید گفت که می­توانید برای خرید اتریوم به Tabdeal.org مراجعه کنید.

ماشین مجازی EVM باعث اجرای کدهای سالیدیتی می­شود چرا که یکی از اجزای کلیدی آن محسوب می­شود. در مورد اتریوم هم باید بدانید که نوعی کامپیوتر مجازی است که بر روی بلاک چین وجود دارد و ایده­های توسعه­دهندگان را به مرحله اجرایی درمی­آورد.

کامپایلرهای خاص آن کدهای با سطح بالا را که کاربر می­تواند آنها را بخواند به دستورالعمل­هایی تبدیل می­کند که پردازنده توانایی خواندن آنها را داشته باشد. به این شکل، اجرا کردن این برنامه­ها برای اپراتور انسانی راحت است.

خرید اتریوم از صرافی تبدیل

امروزه یک سری استانداردهای مختلفی تعریف شده­اند که با کمک آنها روش استفاده از انواع قراردادهای هوشمند که بر مبنای سالیدیتی هستند جهت ساخت برنامه­های عملی در اتریوم تعیین می­شود. در ادامه به برخی از این استانداردها اشاره می­شود:

  • ERC-20
  • ERC-884
  • ERC-621
  • ERC-1155
  • ERC-223
  • ERC-165
  • ERC-721
  • ERC-777
  • ERC-827
  • ERC-865

در کنار موارد ذکرشده، جهت تعامل قراردادهای هوشمند با همدیگر و تدارک دستورالعمل­های مخصوص در مورد چگونگی ذخیره اطلاعات در قرارداد هوشمند، می­توان از سالیدیتی کمک گرفت.

خصوصیات برنامه سالیدیتی را بشناسید

این برنامه دارای یک سری ویژگی­های کلیدی است که در ادامه به آنها می­پردازیم:

بهره ­گیری از الگوی برنامه­ نویسی ایستا

هر چند سالیدیتی با برخی از برنامه­های برنامه­نویسی مثل جاوا و همچنین با برخی از زبان­های مشهور برنامه­نویسی شباهت دارد اما یک تفاوت اصلی با همه زبان­های برنامه­نویسی دارد از جمله این که از مدل ایستا استفاده می­کند.

دسترسی به سطوح متنوع

به صورت کلی دو سطح دسترسی در زبان برنامه­نویسی سالیدیتی وجود دارد. این دو عبارتند از: own و mortal. گفتنی است که این امکان وجود دارد تا با ایجاد تنوع در سطوح دسترسی، امنیت برنامه را ارتقا داد.

تکیه بر داده ­های ساختار یافته

در محیط زبان سالیدیتی، ساختاریافته­بودن داده­ها امری عادی است. به همین دلیل می­توان قراردادها را به راحتی شکل داد و آنها را مدیریت کرد.

اعمال تغییر در رفتار توابع

توابع گوناگون در قراردادهای هوشمند جهت اجرا کردن دستورات مختلف مورد استفاده قرار می­گیرند. این توابع به شکل پیش­فرض در سالیدیتی استفاده می­شوند. با این وجود، امکان اصلاح و همینطور امکان ویرایش توابع هم در زبان برنامه­نویسی سالیدیتی وجود دارد. بنابراین، می­توان با ایجاد تغییر در توابع، آنها را جهت اجرای دستورات مد نظر مورد استفاده قرار داد.

داشتن کتابخانه پیشرفته

در برنامه سالیدیتی، یک کتابخانه پیشرفته وجود دارد که داده و اطلاعات کامل را به کاربران می­دهد. با استفاده از این منابع می­توان قراردادهای هوشمند را به راحتی توسعه دارد. گفتنی است که این امکان وجود دارد که توابع موجود در این کتابخانه را شخصی­سازی کرد.

روش یادگیری زبان سالیدیتی

در ایران برای یادگیری زبان برنامه­نویسی سالیدیتی منابع چندانی وجود ندارد و کسانی که به یادگیری این زبان علاقه دارند باید به سراغ منابع و سایت­های خارجی بروند.

سالیدیتی

وضعیت اشتغال برنامه­ نویسی به زبان سالیدیتی

این واقعیت را باید پذیرفت که آینده شغلی بلاک چین درخشان خواهد بود و در مورد زبان­های برنامه­نویسی آن از جمله سالیدیتی هم وضعیت به همین شکل است.

اگر قصد داشته باشید در قالب برنامه­نویس زبان سالیدیتی فعالیت داشته باشید، باید گفت که فرصت­های شغلی خوبی بویژه در خارج از کشور در انتظار شما خواهد بود چرا که افراد کمی به این زبان تسلط دارند و به اصطلاح هنوز به اشباع نرسیده است.

در مورد درآمد آن هم باید گفت، مهارت در برنامه­نویسی چنین زبانی با درآمد خوبی همراه است و به لحاظ اقتصادی جزو شغل­های پردرآمد محسوب می­شود.

سخن آخر

زبان سالیدیتی یکی از زبان­های پرکاربرد برنامه­نویسی است که جهت راه­اندازی قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین مورد استفاده قرار می­گیرد. برای یادگیری این زبان باید به منابع خارجی مراجعه کرد و گفتنی است که تعداد افراد دارای مهارت کار با این زبان بسیار محدود هستند.

بنابراین بازار کار خوبی در انتظار افراد مسلط به زبان برنامه­نویسی سالیدیتی است و به تبع آن درآمد خوبی هم خواهند داشت.

سوالات متداول

در ادامه به سوالاتی پاسخ می­دهیم که شاید دغدغه ذهنی شما شده باشند.

آیا کتابهایی برای آموزش زبان سالیدیتی وجود دارد؟

برای یادگیری این زبان کتاب­های معتبر لاتین وجود دارد که به بهترین شکل می­توانند علاقمندان را راهنمایی کنند.

آیا یادگیری زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی سخت است؟

بله، باید با علاقه به سراغ یادگیری این زبان رفت در غیر اینصورت یادگیری آن سخت خواهد بود.

یادگیری زبان سالیدیتی زمان­ بر است؟

اگر بخواهید به صورت حرفه­ای این زبان را یاد بگیرد، چیزی حدود 6 ماه طول می­کشد.

پیش نیاز یادیگری زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی چیست؟

باید در مورد شبکه­های بلاک چین، اتریوم و همچنین با روش برنامه­نویسی با زبان­هایی از قبیل C یا پایتون آشنایی کافی داشته باشید.


این مطلب تبلیغاتی بوده و مجله اون با مَن مسئولیتی در قبال آن ندارد.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4.5 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 2

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

تبلیغات

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا