تبلیغات
ارزهای دیجیتال (Crypto)

وجود نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال باعث صعود و سقوط قیمت می‌شود؟

تبلیغات
4
(1)

به‌صورت کلی بازار ارز‌های دیجیتال تحت تاثیر عوامل مختلفی است. یکی از عوامل مهمی که روی این بازار، تاثیر زیادی می‌گذارد، معاملات «نهنگ‌‌ها» است. جالب است بدانید، وجود همین نهنگ‌ها باعث ایجاد بحث‌هایی راجع‌به امکان دستکاری بازار ارز‌های دیجیتال شده است. اما نهنگ ارز دیجیتال چیست؟ فعالیت نهنگ‌ها به چه‌صورت است؟ و نهنگ‌ها چگونه بر قیمت ارز‌ها در بازار رمز‌ارزها تاثیر می‌گذارند؟ و ما باید در مقابل رفتار نهنگ‌ها در این بازار چه عملکردی داشته باشیم؟

اینم بخونید بد نیست: سیر تا پیاز دارک وب – نحوه ورود به دارک وب + معرفی چند سایت معروف

نهنگ ارز دیجیتال چیست؟

در بازار ارز دیجیتال به کسانی که مقدار بسیار زیادی بیت کوین یا ارز‌های دیجیتال دیگر را در کیف پول خود دارند، نهنگ گفته می‌شود. به بیان دقیق‌تر نهنگ‌ها کسانی هستند که سرمایه آن‌ها در این بازار بیش از 1000 بیت کوین است! و علت این نام‌گذاری است که اگر بازار ارز دیجیتال را به اقیانوسی تشبیه کنیم، بزرگ‌ترین و هوشمند‌ترین شکارچیان این اقیانوس، نهنگ‌ها هستند. پس افرادی که در این بازار ارز‌های دیجیتال بیش‌ترین دارایی را در اختیار دارند، از لحاظ میزان قدرت‌، نوع فعالیت و تاکتیک نیز شباهت‌های زیادی به نهنگ‌ها دارند.

آشنایی با نهنگ‌های معروف و شناخته شده ارز دیجیتال

اکثر نهنگ‌های ارز دیجیتال ناشناخته هستند، اما برخی از شناخته‌شده‌ترین نهنگ‌های ارز دیجیتال، شامل افراد زیر هستند:

 • ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto):‌ ساتوشی ناکاموتو را می‌توان بزرگ‌ترین دارنده بیت کوین در جهان دانست. ناکاموتو خالق اصلی بیت کوین است و گفته می‌شود در کیف پول خود، بیش از یک میلیون بیت کوین دارد. از نظر فنی می‌توان ناکاموتو را بزرگ‌ترین نهنگ بازار ارز دیجیتال دانست؛ اما این‌که ناکاموتو تصمیم بگیرد همه دارایی بیت کوین خود را به یک‌باره به فروش برساند، تقریبا غیر ممکن است. پس از آن‌جایی که نهنگ‌ها دائما در حال خرید و فروش‌های سنگین در این بازار هستند، از نظر تکنیکی نمی‌توان ناکاموتو را جزو دسته نهنگ‌ها دانست.
 • کامرون وینکلووس (Cameron Winklevoss) و تایلر وینکلووس (Tyler Winklevoss): از برادران دو‌قلو وینکلووس می‌توان به عنوان میلیاردر‌های بیت کوین یاد کرد. گفته می‌شود دارایی ارز دیجیتال این دو برادر، در مجموع حدود صد‌ها هزار بیت کوین است!
 • چارلی شرم (Charlie Shrem): چهارمین نهنگ معروف در بازار ارز دیجیتال نیز چارلی شرم است. راجع‌به دارایی بیت کوین چارلی شرم اطلاعاتی در دسترس نیست؛‌ اما شرم در مصاحبه‌ای گفته است زمانی که قیمت بیت کوین بسیار کم بود، چند هزار بیت کوین خریداری کرده است.
 • تیم دراپر (Tim Draper): تیم دراپر یکی دیگر دارندگان بزرگ بیت کوین و یکی از مشهور‌ترین تحلیلگران بازار ارز دیجیتال است. دراپر در سال 2014 حدود 3000 بیت کوین خریداری کرد و به یکی از نهنگ‌های معروف بیت کوین تبدیل شد.

شرکت‌ها و گروه‌هایی که نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال هستند

تا اینجا نهنگ‌های معروف و شناخته شده انفرادی را معرفی کردم؛ اما باید بدانید که علاوه بر اشخاص، شرکت‌ها و گروه‌هایی وجود دارند که جزء نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال به شمار می‌روند. در ادامه چند‌تا از معروف‌ترین گروه‌ها و شرکت‌هایی را که مقدار زیادی ارز دیجیتال دارند، معرفی کرده‌ایم:

 • شرکت مایکرو استراتژی: این شرکت یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه سرمایه‌گذاری است که تا کنون حدود 6000 واحد بیت کوین خریداری کرده و قصد دارد دائما سرمایه خود را افزایش دهد.
 • صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل: گری اسکیل یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در بازار ارز دیجیتال است که علاوه بر بیت کوین توجه ویژه‌ای به آلت‌کوین‌ها نیز دارد.
 • گروه سرمایه‌گذاری فورترس (Fortress): فورترس یک شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی است؛ که با توجه به دارایی این شرکت، می‌توان آن را از جمله نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال دانست.
 • صندوق بیت کوین پنترا (Pantera): شرکت پنترا یکی دیگر از نهنگ‌های بیت کوین است. این شرکت به‌صورت انحصاری در حوزه سرمایه‌گذاری روی ارز‌های دیجیتال، توکن‌ها، پروژه‌های مربوط به فناوری بلاکچین و دارایی‌های رمز‌گذاری شده فعالیت دارد. گفته می‌شود تا‌کنون دارایی این شرکت، به بیش از 120 میلیون دلار رسیده است.

اینم بخونید بد نیست: آیا می‌توان ارز دیجیتال را به عنوان مهریه در نظر گرفت؟

آیا دولت ایالات متحده آمریکا نیز یک نهنگ در بازار ارز دیجیتال است؟

جالب است بدانید که زمانی، دولت ایالات متحده آمریکا نیز نهنگ بازار ارز دیجیتال بود. در سال 2014 این دولت سایتی غیر‌قانونی به نام جاده ابریشم (Silk Road) را که در آن مواد مخدر، مهمات و اسلحه به فروش می‌رسید، متوقف کرد. در این فرایند دولت ایالات متحده توانست از این سایت مجرمانه، حدود 144.000 واحد بیت کوین کشف و ضبط کند.

نهنگ ارز دیجیتال چیست

البته دولت ایالات متحده آمریکا زمانی که قیمت بیت کوین 234 دلار بود، تمام این دارایی را به فروش رساند.

آشنایی با دسته‌بندی مالکان بیت کوین و ارز‌های دیجیتال

تا اینجا راجع به یکی از دسته‌های مالکان بیت کوین و ارز‌های دیجیتال، یعنی نهنگ‌ها توضیح دادم. بد نیست پیش از آن‌که بخواهم راجع‌به نحوه فعالیت نهنگ‌ها و تاثیر آن‌ها روی بازار رمز‌ارز‌ها توضیح دهم، با دسته‌های دیگر مالکان بیت کوین آشنا شویم.

به‌صورت کلی می‌توان مالکان بیت کوین و ارز‌های دیجیتال را به ده دسته زیر تقسیم کرد: 

 • میگو‌ها: شامل آن دسته از مالکانی می‌شود که دارایی آن‌ها کم‌تر از یک بیت کوین است.
 • خرچنگ‌ها: به آن دسته از مالکانی که دارایی آن‌ها بین ۱  تا ۱۰ بیت کوین است، خرچنگ می‌گویند.
 • هشت‌پا‌ها:‌ هشت‌پا‌ها مالکانی هستند که دارایی آن‌ها بین ۱۰ تا ۵۰ بیت کوین است.
 • ماهی‌ها: در بازار ارز دیجیتال، ماهی به شخصی گفته می‌شود که دارایی‌اش بین ۵۰ تا ۱۰۰ بیت کوین باشد.
 • دلفین‌ها: به مالکانی که دارایی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ بیت کوین است، دلفین گفته می‌شود.
 • کوسه‌ها: دسته ششم مالکان بیت کوین، کوسه‌ها هستند که دارایی آن‌ها بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بیت کوین است.
 • نهنگ‌ها: همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادم، نهنگ‌ها آن دسته از مالکانی هستند که دارایی آن‌ها بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین است.
 • نهنگ‌های گوژپشت: نهنگ‌هایی که دارایی آن‌ها بیش از ۵۰۰۰ بیت کوین است را نهنگ گوژپشت می‌نامند.
 • صرافی‌ها:‌ دسته دیگری از مالکان بیت کوین، صرافی‌های شناخته شده هستند که حدود ۱۲ درصد کل موجودی بیت کوین، در دست این صرافی‌ها است.
 • استخراج کننده‌ها (ماینر‌ها): دسته آخر ماینر‌های بیت کوین هستند که حدود ۹ درصد کل موجودی بیت کوین متعلق به آن‌ها است.

شباهت معامله‌گران حجم‌های بالا با نهنگ‌های اقیانوس

در اقیانوس، نهنگ‌ها بزرگ‌ترین و قدرتمند‌ترین موجودات هستند. این موجودات شکارچیان باهوشی هستند که با تاکتیک‌هایی هوشمندانه، موجودات دیگر اقیانوس را شکار می‌کنند. همان‌طور که گفتیم، اگر بازار ارز‌های دیجیتال را به اقیانوس تشبیه کنیم، افرادی که در حجم‌های بسیار بالا معامله می‌کنند، نهنگ‌های این اقیانوس هستند. فعالیت این نهنگ‌ها روی تمامی موجودات این اکوسیستم تاثیر گذار است؛ و اگر موجودات دیگر، نتوانند رویکردی هوشمندانه در مقابل فعالیت‌های هدفمند نهنگ‌ها داشته باشند، طعمه آن‌ها خواهند شد.

نهنگ‌ها چگونه بر بازار ارز‌های دیجیتال تاثیر می‌گذارند؟

با وجود این که فعالیت نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، تنها عامل تغییرات و نوسانات قیمت رمز‌ارزها نیست؛ اما نمی‌توان از تاثیر آن‌ها چشم‌پوشی کرد. گاها این تاثیرات به‌قدری عمده است که می‌توان گفت نهنگ‌ها می‌توانند بازار ارز‌های دیجیتال را دستکاری کنند!

اگر بدانید که بر اساس برخی تخمین‌ها، حدود ۴۰ درصد از کل موجودی بیت کوین در دست کم‌تر از هزار نفر است، این موضوع چندان هم غیر ممکن به نظر نمی‌آید.

نهنگ‌ها بر اساس اهداف خود برای بالا یا پایین بردن قیمت ارز‌ها استراتژی‌ها و تاکتیک‌های مختلفی را به کار می‌گیرند که در ادامه راجع‌به برخی از آن‌ها توضیح داده‌ام.

اینم بخونید بد نیست: بلاک چین چطور به اهدای خون کمک می‌‌کند؟

پامپ و دامپ، رایج‌ترین روش نهنگ‌ها برای شکار

احتمالا می‌دانید که در صرافی‌های ارز‌های دیجیتال، هیچ‌گونه محدودیتی بر میزان خرید و فروش‌ وجود ندارد. همین موضوع به نهنگ‌ها این اجازه را می‌دهد که به‌صورت فردی یا گروهی، سفارش خرید یا فروش را با حجم بسیار بالا ثبت کنند. تاکتیک پامپ و دامپ هم که یکی از رایج‌ترین تاکتیک‌های نهنگ‌ها برای کنترل قیمت به‌صورت هدفمند است. اما این تاکتیک چگونه انجام می‌شود؟

مرحله اول: سفارش خرید با حجم بالا

در این تاکتیک، نهنگ‌ها به‌صورتی تکی یا انفرادی نسبت به خرید یک ارز دیجیتال در حجم بسیار بالا، اقدام می‌کنند. با انجام این کار، تقاضا برای یک ارز بالا می‌رود؛ و همان‌طور که می‌دانید افزایش تقاضا، باعث بالا رفتن قیمت می‌شود. هرچه تقاضا بیش‌تر باشد، افزایش قیمت نیز بیش‌تر خواهد بود.

در نتیجه پس از ثبت سفارش خرید در حجم بالا توسط نهنگ‌ها، قیمت ارز مورد نظر به‌صورت ناگهانی افزایش پیدا می‌کند. به این افزایش قیمت ناگهانی در بازار ارز‌های دیجیتال، پامپ گفته می‌شود.

مرحله دوم:‌ ساخت نمودار صعودی با وجود نوسانات قیمت

در مرحله دوم، حجم خرید کمی کاهش پیدا می‌کند؛ اما با این وجود برآیند نمودار ارز دیجیتال مورد نظر همواره صعودی نگه داشته می‌شود. نهنگ‌ها با این کار سعی می‌کنند این باور را در ذهن دیگر معامله‌گران ایجاد کنند که برآیند نمودار ارز دیجیتال مورد نظرشان، با وجود نوسانات همواره صعودی است.

در ادامه این اقدامات توسط نهنگ‌ها، افراد بیش‌تری برای سرمایه‌گذاری روی ارزی که به‌نظر می‌آید نمودار آن همواره صعودی است، اقدام می‌کنند. به این شکل هم قیمت ارز دیجیتال مد‌نظر بالا‌تر می‌رود، هم پول بیش‌تری جذب می‌شود.

مرحله سوم: دامپ و شکار

زمانی که به اندازه کافی پول جذب شد، نهنگ‌ها شرایط را برای دامپ، یعنی سقوط ناگهانی قیمت ارز دیجیتال، فراهم می‌کنند. این کار به شیوه‌های مختلف امکان پذیر است. به‌طور مثال نهنگ‌ها به یک‌باره سفارش خرید خود را کنسل می‌کنند. یا به‌صورت موقت، سفارش‌هایی با قیمت پایین در حجم بسیار بالا ثبت می‌کنند. هر‌دو این روش‌ها، ارائه سیگنال کاهش تقاضا به بازار است. در نتیجه این کار قیمت ارز مورد نظر به‌صورت ناگهانی افت می‌کند.

افرادی که این تصور برای آن‌ها به‌وجود آمده بود که نمودار این ارز خاص، همواره صعودی است، در مواجهه با این افت قیمت ناگهانی، فکر می‌کنند که این شرایط موقتی است و دوباره نمودار صعودی می‌شود.  پس در نتیجه با خود می‌گویند که نباید این فرصت بزرگ سرمایه‌گذاری را از دست داد. در نهایت افراد، با سرمایه‌گذاری بیش‌تر به امید رسیدن به بالا‌ترین قیمت تاریخ، سود بیش‌تری را برای نهنگ‌ها فراهم می‌کنند.

استفاده از استراتژی دیوار خرید/فروش (Buy/Sell Wall)

این استراتژی تا حدودی شبیه به تاکتیک پامپ و دامپ است؛‌ اما روند آن کمی متفاوت است. در این روش، نهنگ‌ها، یک سفارش برای خرید یا فروش یک ارز مشخص ثبت می‌کنند. قیمتی که آن‌ها برای معاملات در نظر می‌گیرند، قیمتی نزدیک به قیمت بازار است. اما در طول این فرآید، به دلیل حجم بالای سفارش نهنگ‌ها، معمولا سفارش آن‌ها تکمیل نمی‌شود. 

این شرایط، باعث فریب معامله‌گران عادی می‌شود و تصور می‌کنند که حجم بالای سفارش، به معنی عرضه یا تقاضا واقعی است و آن‌ها نیز دیر این مسیر همراه می‌شوند و سفارش خرید/فروش خود را ثبت می‌کنند. در همین زمان، نهنگ‌ها از وضعیت موجود استفاده کرده و یک سفارش بزرگ در جهت عکس سفارش اولیه ثبت می‌کنند.

استفاده از تاکتیک سفارش‌های پنهان (Hidden Orders)

یکی دیگر از استراتژی‌هایی که نهنگ‌ها برای دستکاری قیمت‌ها از آن استفاده می‌کنند، استراتژی سفارش‌های پنهان (Hidden Orders) است. در این روش نهنگ‌ها یک سفارش با حجم بالا را به چند سفارش با حجم پایین، با قیمتی ثابت، تقسیم می‌کنند. این سفارش‌های کوچک، مرحله به مرحله و بلافاصله بعد از هم ثبت می‌شوند. ادامه این فرآیند مشابه استراتژی دیوار خرید/فروش است.

تنها تفاوت مهم استراتژی سفارش‌های پنهان با دیوار خرید/فروش این است که در این تاکتیک بر خلاف تاکتیک قبلی، دیگر از روی لیست سفارشات، نمی‌توان تشخیص داد که عرضه یا تقاضا کار نهنگ‌ها است یا معامله‌گران خرد.

استراتژی معامله شست‌وشو (Wash Trade) و دست‌کاری قیمت‌ها

استراتژی واش ترید (Wash Trade) یکی از متداول‌ترین استراتژی‌هایی است که نهنگ‌ها از آن برای دست‌کاری قیمت‌ها استفاده می‌کنند. برای انجام این استراتژی، دارایی بسیار بالایی لازم است و مشخص است که تنها نهنگ‌ها می‌توانند از پس اجرای این استراتژی برآیند. در ادامه راجع‌به مفهوم واش ترید، نحوه انجام آن و تاثیری که روی بازار ارز‌های دیجیتال دارد، بیش‌تر توضیح داده‌ام.

واش ترید (Wash Trade) یعنی چه؟

به نوعی از معاملات که در آن یک شخص یا مجموعه، یک دارایی را به‌صورت همزمان بخرد و بفروشد، تجارت شست‌وشو یا واش ترید می‌گویند. این نوع از معاملات در بازار ارز‌های دیجیتال نیز بسیار انجام می‌شود.

استراتژی واش ترید چگونه انجام می‌شود؟

نهنگ‌ها با توجه به هدف و قیمتی که برای ارز دیجیتال خاصی در نظر دارند، یک سفارش خرید با حجم بالا را در صرافی‌های مختلف ثبت می‌کنند. قیمتی که نهنگ‌ها برای سفارش خود مشخص می‌کنند، معمولا با قیمت بازار اختلاف دارد. در ادامه سفارش فروش را در همان حجم و همان قیمت ثبت می‌کنند.

در‌واقع در این روش یک فرد یا گروه، با خودش معامله می‌کند و به بیان دیگر، معاملات انجام شده غیرواقعی است.

هدف استراتژی واش ترید چیست؟

هدف استراتژی واش ترید، فریب ترید‌ر‌ها با استفاده از معاملات غیر‌واقعی است. در این حالت معامله‌گران عادی با دیدن حجم بالای معاملات، فریب می‌خورند و وارد معامله می‌شوند.

با انجام این فرآیند، قیمت ارز دیجیتال مورد‌نظر به‌صورت موقتی بالا می‌رود و پس از مدت کوتاهی به‌صورت ناگهانی سقوط می‌کند یا به اصطلاح دامپ می‌شود. در نتیجه معامله‌گران معمولی که فریب استراتژی ترید واش را خورده بودند، سرمایه خود را از دست می‌دهند.

هودل کردن، فعالیتی که باعث بالا رفتن قیمت ارز‌ها می‌شود

یکی دیگر از فعالیت‌هایی که نهنگ‌های بسیاری به آن علاقه‌مند هستند، هودل کردن است. هودل کردن، یکی فعالیت‌هایی است که روی بازار ارز‌های دیجیتال تاثیر بسیاری می‌گذارد.

هودل کردن یعنی نگهداری و ذخیره رمز‌ارزها برای طولانی مدت. این کار بین نهنگ‌ها و سرمایه‌گزاران ارز‌های دیجیتال، بسیار متداول است. معروف‌ترین نهنگ‌هایی که دارایی خود را هودل کرده‌اند، دو‌قلو‌های وینکلووس هستند. این دو برادر از زمانی که ۱۱ میلیون دلار روی بیت کوین سرمایه‌گزاری کردند، تمام دارایی خود را هودل کرده‌اند؛ و تاکنون حتی یک بیت کوین هم به فروش نرسانده‌اند.

هودل کردن نهنگ‌ها چگونه بر بازار ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارد؟

زمانی که نهنگ‌ها دارایی خود را هودل می‌کنند، موجودی ارز‌های دیجیتال برای خرید، کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه تقاضا برای ارزی که مقدار زیادی از آن هودل شده است، بالا می‌رود. همان‌طور که می‌دانید، افزایش تقاضای یک ارز دیجیتال، باعث افزایش ارزش و قیمت آن می‌شود.

در‌واقع در این روش نیز با این‌که نهنگ‌ها فعالیت خاصی در بازار ندارند، اما باز‌ هم روی بازار ارز‌های دیجیتال، تاثیر گذارند و باعث افزایش قیمت می‌شوند.

همچنین باید در نظر داشت که اگر این نهنگ‌ها تمام دارایی خود را، که هودل کرده بودند، به یک‌باره بفروشند، تاثیر بسیار جدی‌ای روی بازار می‌گذارند؛ و باعث سقوط چشمگیری در قیمت یک ارز دیجیتال خاص می‌شوند.

احتمال موفقیت نهنگ‌ها در بازار آلتکوین‌ها بیش‌تر است!

در تمام استراتژی‌هایی که بیان کردم، فرض بر این بود که حجم معاملات نهنگ‌ها به‌قدری زیاد باشد که سایر معامله‌گران نتوانند سفارش نهنگ‌ها را تکمیل کنند. به‌طور مثال اگر در استراتژی پامپ و دامپ، زمانی که نهنگ‌ها سفارش فروش را ثبت می‌کنند، سایر معامله‌گران با خرید آن ارز دیجیتال، سفارش نهنگ‌ها را کامل کنند، افزایش تقاضا صورت نمی‌گیرد و تغییری در قیمت ارز ایجاد نمی‌شود.

در نتیجه می‌توان گفت که احتمال موفقیت نهنگ‌ها در بازار‌های بزرگ ارز دیجیتال، همچون بازار بیت کوین و اتریوم، بسیار کم‌تر از بازار‌های کوچک ارز‌های دیجیتال نو‌پا است.

آیا فعالیت نهنگ‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال همیشه به ضرر معامله‌گران دیگر است؟

تا اینجا توضیح دادم که نهنگ‌ها با استراتژی‌های مختلف، می‌توانند بازار ارز‌های دیجیتال را دستکاری کنند. اما گاهی ممکن است فعالیت‌های نهنگ‌ها، فرصت‌های خوبی را برای معامله‌گران تازه‌کار و کم‌سرمایه، فراهم کند.

همچنین اگر شما بتوانید رفتار نهنگ‌ها را پیش‌بینی کرده و به‌خوبی تشخیص دهید، می‌توانید مانند یک موج‌سوار حرفه‌ای روی موج‌های ایجاد شده توسط نهنگ‌ها در این بازار موج‌سواری کنید.

اما چگونه می‌توان رفتار نهنگ‌ها را پیش‌بینی کرده و تشخیص داد؟

چگونه خرید نهنگ‌ها را در بازار ارز‌های دیجیتال تشخیص دهیم؟

ماهی‌های کوچک در اقیانوس، همیشه باید حرکت موجودات بزرگ‌تر را زیر نظر داشته باشند؛ تا طعمه آن‌ها نشوند. در بازار ارز دیجیتال نیز معامله‌گران کوچک باید رفتار نهنگ‌ها را زیر نظر داشته باشند؛ تا در زمان شکار نهنگ‌ها، عملکردی درست داشته و از فرصت ایجاد شده توسط نهنگ‌ها، به نفع خود استفاده کنند.

در این بخش، سه راهکار برای تشخیص زمانی که نهنگ‌ها در بازار ارز دیجیتال دست به خرید می‌زنند، ارائه کرده‌ام:

بررسی لیست سفارشات

در مرحله اول شما باید دائما لیست سفارشات را بررسی کنید. لیست سفارشات همواره اطلاعات خوب و مفیدی راجع‌به یک ارز دیجیتال در اختیار شما می‌گذارد. اگر در لیست سفارشات، سفارشی را برای خرید مشاهده کردید که حجم آن بسیار بالا‌تر از میانگین سفارش‌های دیگر بود، احتمالا یک نهنگ با هدفی مشخص، آن سفارش را ثبت کرده است.

توجه به تغییرات ناگهانی در نمودار ارز‌های دیجیتال

نمودار‌ نوسانات بازار نیز منبع بسیار خوبی برای کسب اطلاعات راجع به بازار ارز‌های دیجیتال است. با بررسی نمودار نوسانات، علاوه بر اطلاعات دیگر، گاهی می‌توان وجود نهنگ‌ها را نیز تشخیص داد.

اگر قیمت یک ارز دیجیتال در مدتی مشخص ثابت باشد و سپس به‌صورت نا‌گهانی و غیر‌عادی تغییر کند، می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که یک نهنگ یا گروهی از نهنگ‌ها این رمز‌ارز را هدف خود قرار داده‌اند.

مقایسه نمودار حجم خرید با نمودار حجم فروش

یکی دیگر از مواردی که در‌صورت وقوع می‌توان وجود نهنگ‌ها را در بازار ارز‌های دیجیتال تشخیص داد، جهش نمودار حجم خرید در مقابل نمودار حجم فروش است. به‌صورت کلی در بازار ارز‌های دیجیتال، میزان حجم خرید کل و حجم فروش کل تقریبا برابر است. البته زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال تغییر می‌کند، اختلاف حجم خرید و حجم فروش کمی زیاد می‌شود؛ اما در اینجا مقصود ما اختلافی چشمگیر، در مدت‌زمان کم است.

در‌واقع زمانی حجم خرید در زمانی کوتاه به‌صورت ناگهانی بیش‌تر از حجم فروش می‌شود، احتمال وجود یک نهنگ، یا گروهی از نهنگ‌ها وجود دارد.

نحوه تشخیص زمانی که یک نهنگ در حال فروش ارز دیجیتال است

نحوه تشخیص فعالیت نهنگ‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال، در دو حالت خرید و فروش، تقریبا مشابه است. با این‌حال در ادامه راه‌های تشخیص زمانی را که یک نهنگ در‌حال فروش ارز دیجیتال است، توضیح داده‌ام:

ردیابی لغو سریع سفارش‌های خرید با حجم بالا

در توضیح استراتژی پامپ و دامپ گفتم که در این روش، نهنگ‌ها ابتدا یک سفارش خرید با حجم بالا ثبت می‌کنند. پس از صعودی شدن نمودار و جذب پول کافی از سوی معامله‌گران عادی، سفارش خرید خود را لغو می‌کنند. در نهایت نیز تمام دارایی خود را در یک سفارش فروش با حجم بالا وارد می‌کنند. این کار باعث سقوط ناگهانی قیمت ارز دیجیتال مورد نظرشان می‌شود.

با توجه به توضیحات بالا، اگر در حین بررسی بازار ارز‌های دیجیتال متوجه شدید که یک سفارش خرید با حجم بالا لغو شده است، این احتمال وجود دارد که یک نهنگ در حال اجرای استراتژی پامپ و دامپ باشد؛ و در ادامه این لغو سفارش خرید، یک سفارش فروش با حجم بالا ثبت شود.

همچنین این نوع از فعالیت نهنگ‌ها در بازار ارز دیجیتال، با مشاهده افزایش ناگهانی و غیر‌منطقی قیمت یک ارز دیجیتال در دوره‌ای کوتاه‌مدت، قابل تشخیص است.

اختلاف زیاد حجم خرید یک ارز دیجیتال با حجم فروش آن

همان‌طور که در بخش قبل هم اشاره داشتم، رشد غیر‌معمول حجم سفارشات فروش یک ارز دیجیتال، نسبت به حجم سفارشات خرید آن ارز دیجیتال، می‌تواند نشانه حضور نهنگ‌ها باشد. اگر بخواهم این مفهوم را با نسبت عددی بیان کنم، باید بگویم که اگر حجم سفارشات فروش یک ارز دیجیتال حدود ۳ برابر حجم سفارشات خرید آن شود، احتمال حضور یک نهنگ یا گروهی از نهنگ‌ها در این بازار وجود دارد.

نهنگ‌ها تنها عاملان موثر بر نوسانات بازار ارز دیجیتال نیستند!

در پایان باید اشاره داشته باشم که با وجود این‌که نهنگ‌ها قدرت زیادی در بازار ارز‌های دیجیتال دارند، اما آن‌ها تنها عاملان موثر روی نوسانات و تغییرات این بازار نیستند؛ و عوامل مختلفی می‌توانند باعث کاهش یا افزایش قیمت یک ارز دیجیتال شوند. با این‌حال شما برای موفقیت در این بازار باید فعالیت نهنگ‌ها را نیز زیر نظر داشته باشید. در ادامه با تشخیص و عملکردی هوشمندانه، از شرایطی که نهنگ‌ها در بازار ایجاد می‌کنند، به نفع خود، استفاده کنید.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 1

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

تبلیغات

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا