تبلیغات
ارزهای دیجیتال (Crypto)

ERC20 چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ فرق ERC20 و TRC20 چیست؟

تبلیغات
4.5
(2)

ERC20 چیست؟ | اگر شما نیز جزء فعالان دنیای رمز‌ارز‌ها باشید، احتمالا تا‌کنون اصطلاح ERC20 به گوشتان خورده است. آشنایی با اصطلاحات و کلمات اختصاری در دنیای ارز‌های دیجیتال به شما کمک می‌کند تا بتوانید ضمن بالا بردن اطلاعات خود، عملکردی بهتر نیز در این بازار داشته باشید. ERC20 استانداردی شامل تعدادی قوانین است که برای ساخت توکن روی شبکه اتریوم، استفاده می‌شود. در این مطلب ضمن تعریف استاندارد ERC-20 به بیانی ساده، به معرفی قوانین این استاندارد، بررسی مزایا و معایب آن و تفاوت این استاندارد با TRC20 پرداخته‌ام. همراه من و مجله اون با من باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: آپدیت Beacon Chain اتریوم چیست؟

توکن چیست؟

برای فهم بهتر مفهوم ERC20 ابتدا باید با مفهوم توکن در دنیای ارز‌های دیجیتال آشنا شوید. توکن (Token) در‌واقع ارز دیجیتالی است که بلاک‌چین مستقل ندارد و روی شبکه بلاک‌چین کوین‌های دیگر، ایجاد می‌شود. به‌طور مثال اتریوم (Ethereum) یک ارز دیجیتال (کوین) است که شبکه بلاک‌چین مستقل دارد و شما می‌توانید روی شبکه بلاک‌چین آن، توکن‌هایی با کاربرد‌های مختلف، ایجاد کنید.

استاندارد ERC20 چیست؟

ERC مخفف عبارت «Ethereum Request for Comment» بوده و عدد 20 در ERC20 نشان‌دهنده استانداردی خاص از پروتکل ERC است. ERC-20 نوعی استاندارد بوده که از تعدادی قوانین تشکیل شده است. این قوانین به‌منظور بهبود شبکه اتریوم و ایجاد نظم و ثبات در آن تعریف شده‌اند. توکن‌هایی که روی شبکه بلاک‌چین اتریوم ساخته می‌شوند، باید از این استاندارد پیروی کنند. ‌در‌واقع استاندارد ERC-20 باعث انجام عملکرد یکپارچه توکن‌هایی می‌شود که روی شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند.

توکن ERC20 چیست؟

به توکن‌هایی که تحت استاندارد ERC20 روی شبکه اتریوم ساخته می‌شوند، توکن ERC 20 می‌گویند. این توکن‌ها در‌واقع دارایی دیجیتالی‌ای هستند که می‌توانند کاربرد‌ها و ارز‌ش‌های متفاوتی داشته باشند. به‌علاوه این توکن‌های ERC-20 در هر سیستم اتریوم مشابه کار می‌کنند. به‌طور مثال تمام توکن‌هایی که روی شبکه اتریوم ساخته می‌شوند و از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کنند، توسط تمام کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، پشتیبانی می‌شوند.

قوانین استاندارد ERC20 اتریوم چیست؟

همان‌طور که گفتم توسعه‌دهنگان برای ایجاد یک توکن روی شبکه بلاک‌چین باید از استاندارد ERC20 پیروی کنند. همچنین اشاره داشتم که این استاندارد متشکل از تعدادی قوانین است. قوانین مربوط به استاندارد ERC-20 شامل چندین تابع اجباری و چندین تابع اختیاری است که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ام:

اینم بخونید بد نیست: آپدیت و هاردفورک برلین اتریوم چیست؟

معرفی توابع اجباری استاندارد ERC 20

توابع اجباری‌ای که ارز‌های ERC20 باید از آن‌ها پیروی کرده و بر‌اساس آن‌ها ایجاد شوند، شامل ۶ مورد زیر است:

 • مقدار کلی (Total Supply): این تابع برای مشخص کردن تعداد کل توکنی خاص است که برای پلتفرمی در‌نظر گرفته شده و عرضه می‌شود.
 • موجودی (balance of): این تابع برای نشان دادن تعداد توکن‌هایی است که در آدرس کاربری خاصی وجود دارند.
 • انتقال (Transfer): تابعی است که امکان انجام فرآیند ارسال توکن به آدرس‌های دیگر را، توسط صاحب قرارداد، فراهم می‌کند.
 • انتقال از (Transfer From): این تابع امکان پیاده‌سازی سیستمی اتومات را، برای انتقال توکن از حسابی به حساب دیگر، ایجاد می‌کند.
 • تایید (approve): این تابع بر مبنای کل توکن‌های موجود و همچنین مانده حساب کاربران، تراکنش‌ها را اعتبار‌سنجی کرده و از انواع کلاهبرداری، جلو‌گیری می‌کند.
 • مجوز (allowance): برای انتقال توکن از حسابی به حساب دیگر مانده‌حساب کاربر باید بیش‌تر از توکن‌های لازم برای انجام تراکنش باشد. تابع allowance مانده حساب کاربر را با میزان توکن‌های لازم برای انجام یک تراکنش تطبیق می‌دهد و در‌صورت عدم تطبیق و تراکنش را کنسل می‌کند.

معرفی توابع اختیاری استاندارد ERC 20

استاندارد ERC20 تعدادی تابع اختیاری هم دارد و همان‌طور که از نامشان می‌توان تشخیص داد، استفاده از آن‌ها الزامی نیست. توابع اختیاری استاندارد ERC 20 شامل موارد زیر می‌شود:

 • اسم توکن (Token name): این تابع برای نام‌گذاری روی توکنی خاص است که روی شبکه ایجاد می‌شود. شما می‌توانید یک اسم برای توکن پلتفرم خود انتخاب کنید تا توکن شما اطلاعات هویتی قابل‌بیان داشته باشد.
 • نماد یا علامت اختصاری (Symbol): این تابع برای نمادگذاری روی توکن است. شما می‌توانید برای توکن خود نمادی تعریف کرده تا در‌مقابل توکن‌های دیگر منحصر باشد.
 • تعداد اعشار (Decimal): این تابع برای مشخص کردن میزان تقسیم‌پذیری توکن است. شما می‌توانید تعداد واحد اعشار توکن خود را نیز مشخص کنید.

مزایا و معایب استاندارد ERC20 اتریوم چیست؟

مزایا و معایب استاندارد ERC20 اتریوم چیست؟

این استاندارد مزایا و معایبی دارد که در ادامه نگاهی کوتاه به آن‌ها داشته‌ام:

 • مزایا:
   • آسان‌تر شدن فرایند ایجاد توکن
   • ایجاد یکپارچگی و یک‌ریختی در توکن‌هایی که روی شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند
   • امکان سازگاری توکن‌ها با انواع کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند
   • ایجاد فرایندی ساده برای اضافه شدن یک توکن جدید به لیست صرافی‌ها
 • معایب:
  • یکی از باگ‌های تابع (Transfer) در استاندارد ERC20 این است که پس از اجرای تراکنش، هیچ اطلاعاتی به گیرنده داده نمی‌شود. این باگ تا‌کنون باعث از‌دست‌رفتن میلیون‌ها دلار پول در شبکه اتریوم شده است.
  • آسان‌تر شدن فرایند ایجاد توکن با استفاده از این استاندارد جزء معایب آن نیز به‌شمار می‌آید؛ زیرا افراد می‌توانند به‌راحتی توکن اختصاصی بسازند و در‌نتیجه بازار ارز‌های دیجیتال مملوء از توکن‌های تقلبی، بی‌فایده و بی‌ارزش می‌شود.

فرق ERC20 و TRC20 چیست؟

برای بررسی تفاوت ERC20 و TRC20 ابتدا باید با مفهوم TRC20 آشنا شوید:

TRC20 نیز نوعی استاندارد، متشکل از تعدادی قوانین است و توکن‌هایی که روی شبکه بلاک‌چین ترون ساخته می‌شوند، باید از آن پیروی کنند. 

گاهی ممکن است یک توکن خاص، روی دو شبکه ارز دیجیتال ایجاد شود. به بیان دیگر، دو یا چندین شبکه بلاک‌چین، یک توکن را ارائه دهند. به‌طور مثال، توکن تتر، که محبوب‌ترین استیبل‌کوین در دنیای ارز‌های دیجیتال است، روی شبکه‌های مختلفی از‌جمله اتریوم و ترون، عرضه می‌شود.

وقتی بخواهید تراکنشی، با استفاده از توکنی همچون تتر را که روی چندین شبکه مختلف عرضه می‌شود انجام دهید، باید شبکه آن را بر‌اساس موارد مختلف، انتخاب کنید.

در ادامه برخی از تفاوت‌های انجام تراکنش روی بستر ERC-20 و TRC-20 را مطرح کرده‌ام تا بتوانید تشخیص دهید که برای شما ERC20 بهتر است یا TRC20؟

 • آدرس تتر‌هایی که روی شبکه ترون عرضه می‌شوند با TX و آدرس تتر‌هایی که روی شبکه اتریوم عرضه می‌شوند با 0X شروع می‌شوند.
 • انجام تراکنش‌ها در بستر TRC-20 رایگان بوده ولی انجام تراکنش در بستر ERC-20 نیازمند پرداخت کارمزد است.
 • بر‌خلاف ERC 20، فرایند تراکنش‌هایی که در بستر TRC20 انجام می‌شود، کاملا شفاف است. 
 • تراکنش‌های ERC 20 سریع‌تر بوده و همچنین صرافی‌های بیش‌تری از آن پشتیبانی می‌کنند.

اینم بخونید بد نیست: وجود نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال باعث صعود و سقوط قیمت می‌شود؟

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4.5 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 2

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

تبلیغات

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا