تبلیغات
ارزهای دیجیتال (Crypto)مطالب ویژه

محبوب شدن مونرو در دارک وب | Monero به زودی جای بیت کوین را می‌گیرد!

تبلیغات
4.7
(3)

محبوب شدن مونرو در دارک وب – آیا می‌دانستید حدود ۴۴ درصد از معاملات بیت کوین، در راستای فعالیت‌های جنایی همچون خرید و فروش مواد مخدر، هرز‌ه‌نگاری، پولشویی، هک و… انجام شده است؟ 

آیا می‌دانستید بیش از ۹۰ درصد فضای وب با استفاده از مرورگر‌های معمولی قابل مشاهده نیست؛ و در بخشی از آن که دارک وب نام دارد، انواع معاملات برای فعالیت‌های مجرمانه و غیر‌انسانی انجام می‌شود؟‌ 

آیا می‌دانستید انجام این فعالیت‌ها در این فضا با استفاده از ارز‌های دیجیتال بسیار راحت‌تر شده است؟ 

آموزش‌های پیشنهادی

شاید شنیده باشید که ارز دیجیتالی به نام مونرو (Monero) در‌حال تبدیل شدن به محبوب‌ترین ارز دیجیتال در دارک وب است. 

برای اطلاعات بیش‌تر راجع به این بخش از فضای وب (دارک وب)، نحوه فعالیت در آن و علت افزایش محبوبیت مونرو در بین معامله‌گران دارک وب، با من و مجله اون با من همراه باشید.

اینم بخونید بد نیست: سیر تا پیاز دارک وب – نحوه ورود به دارک وب + معرفی چند سایت معروف

دارک وب، بخش تاریک اینترنت که نباید وارد آن شوید!

برای آشنایی با مفهوم دارک وب (Dark Web)، ابتدا باید با مفهوم دیپ وب (Deep Web) آشنا شوید. به‌صورت کلی فضای اینترنت را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

  •  بخش اول سرفیس وب (Surface Web) است. سرفیس وب همان بخشی است که ما (مردم عادی) به آن دسترسی داریم و از آن استفاده می‌کنیم.
  • اما باید بدانید که بخش دیگری نیز وجود دارد که عموم مردم به آن دسترسی ندارند. این بخش دیپ وب (Deep Web) نام دارد.

اگر فضای اینترنت را به یک کوه یخ شناور تشبیه کنیم، بخش کمی که روی سطح آب قابل مشاهده است، همان سرفیس وب است؛ که این بخش حدود ۱۰ درصد از این کوه یخ را تشکیل می‌دهد. اما بخش بزرگ کوه یخ، در زیر آب پنهان است؛ که این بخش همان دیپ وب است. همان‌طور که گفتیم، محتویات این بخش از وب، با استفاده از موتورهای جست‌و‌جوی معمولی قابل دسترسی نیست.

وب را به 3 بخش (وب سطحی، وب پنهان و دارک وب) تقسیم می‌کنند.

در ادامه باید اشاره داشته باشیم که دارک وب تنها بخشی از فضای دیپ وب است؛ و این دو، معنای متفاوتی دارند. به بیان ساده‌تر دیپ وب شامل تمامی اطلاعات و داده‌هایی است که ضرورتی ندارد عموم مردم به آن دسترسی داشته باشند. به مجموعه سایت‌هایی در دیپ وب که در آن فعالیت‌های مجرمانه، غیر‌قانونی و غیر‌انسانی انجام می‌شود، دارک وب می‌گویند. پس دارک وب، تنها بخش کوچکی از دیپ وب را تشکیل می‌دهد.

ارز‌های دیجیتال، راهی برای انجام معاملات به‌صورت ناشناس

همان‌طور که می‌دانید، با استفاده از رمزارز‌ها می‌توان معاملاتی ناشناس انجام داد. شاید تصور کنید که این ویژگی، یک ویژگی بسیار مثبت است؛ اما باید بدانید همین موضوع باعث شده است که ارز‌های دیجیتال توسط مجرمان اینترنتی در فضای دارک وب، مورد استفاده گسترده قرار گیرد.

در‌واقع می‌توان گفت که ارز‌های دیجیتال غیر قابل پیگیری، تاثیر بسیار زیادی بر رونق و گسترش کسب‌وکار‌های مجرمانه و غیر‌انسانی در دارک وب گذاشته‌اند.

در‌واقع ارز‌های دیجیتال، بخصوص بیت کوین این امکان را به افراد می‌دهند که معاملاتی بدون واسطه و نیمه‌ناشناس انجام دهند.

البته باید اشاره داشته باشیم که انجام معاملات از طریق ارز‌های دیجیتالی که مبتنی بر بلاک چین هستند، کاملا ناشناس نیست. در سیستم بلاک چین تمامی تراکنش‌های هر کیف پول قابل رهگیری و مشاهده است. پس در صورت رهگیری تراکنش‌های یک کیف پول، امکان این‌که مالک آن نیز مشخص شود، وجود دارد. با این‌حال استفاده از ارز‌های دیجیتال برای انجام معاملات در دارک وب مطمئن‌ترین روش است.

ممنوعیت تجارت بیت کوین در برخی از کشور‌ها

همان‌طور که گفتیم، بر اساس تخمین برخی از کارشناسان، حدود ۴۴ درصد از معاملات بیت کوین، در راستای فعالیت‌های مجرمانه در فضای دارک وب انجام می‌شود. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از کشور‌ها تجارت بیت کوین را ممنوع کرده یا به فکر ممنوعیت آن باشند. این امر و عوامل دیگر، موجب کاهش معاملات بیت کوین شده است. در نتیجه کاهش معاملات بیت کوین، ارز دیگری به نام مونرو (Monero) محبوبیت بسیار زیادی در فضای دارک وب بدست آورده است. در ادامه راجع‌به دلایل افزایش محبوبیت مونرو در فضای دارک وب، بیش‌تر توضیح داده‌ام.

اینم بخونید بد نیست: وجود نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال باعث صعود و سقوط قیمت می‌شود؟ 

محبوب شدن مونرو در دارک وب به جای بیت کوین

آژانس امنیتی یوروپل در نسخه سال 2020 گزارش IOCTA اظهار داشته است که محبوبیت بیت کوین در فضای دارک وب طی سال‌های اخیر کاهش یافته و اکنون محبوب‌ترین ارز دیجیتال برای انجام معاملات در این فضا، مونرو (Monero) است. همچنین در این گزارش از ارز‌های زی‌کش (Zcash) و دش (Dash) نیز به عنوان محبوب‌ترین ارز‌ها در این فضا، بعد از مونرو، نام برده شده است. 

اما علت افزایش چشم‌گیر محبوبیت مونرو در این فضا چیست؟

انجام تراکنش‌های غیر قابل ردیابی با مونرو

همان‌طور ک گفتیم، معاملات بیت کوین به‌صورت نیمه‌ناشناس و بدون واسطه انجام می‌شود. این درحالی است که تراکنش‌های مونرو، کاملا غیر قابل ردیابی است و نمی‌توان منشا معاملات آن را پیدا کرد. همین ویژگی، بزرگ‌ترین مزیت مونرو نسبت به بیت کوین برای مجرمان اینترنتی است.

جرک جیکوبس (Jerek Jakubcek)، یکی از کارشناسان خبره اتحادیه یوروپل، اظهار داشته است که تراکنش‌های انجام شده توسط اشخاصی که از مرورگرهای تور و مونرو استفاده می‌کنند، کاملا غیر قابل ردیابی است. او همچنین اضافه کرد که حتی با بررسی‌های عمیق ‌IP، امکان ردیابی IP اشخاص هم وجود ندارد. این یعنی بر خلاف تراکنش‌های بیت کوین، تراکنش‌های مونرو به هیچ‌وجه قابل ردیابی و مشاهده نیست!

شاید تصور کنید که مخفی بودن تراکنش‌ها، مزیت بسیار خوبی است؛ اما باید بدانید که همین ویژگی باعث شده است که این ارز در بازار معاملات غیر‌قانونی و غیر‌انسانی دارک وب، بسیار محبوب شود. همچنین همین امر باعث شده است که ردیابی و شناسایی مجرمان از طریق تراکنش‌ها، به‌منظور جلوگیری و برخورد قانونی با آن‌ها، غیرممکن شود.

مونرو کارمزد تراکنش کم‌تری نسبت به بیت کوین دارد

در بخش قبل گفتم که تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال جدید بخصوص مونرو، کاملا ناشناس و غیر قابل رهگیری است؛ اما این تنها علت افزایش محبوبیت مونرو در بین مجرمان اینترنتی نیست. یکی دیگر از دلایلی که باعث شده است مجرمان اینترنتی استفاده از مونرو را به‌جای بیت کوین در معاملات خود ترجیح دهند، کارمزد پایین‌تر تراکنش‌های مونرو نسبت به بیت کوین است.

همچنین باید اشاره داشته باشم که تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال جدید، بسیار سریع‌تر از تراکنش‌های بیت کوین انجام می‌شوند.

بیت کوین، ارزشمند‌ترین ارز دیجیتال در بازار فعلی

بیت کوین در حال حاضر، ارزشمند‌ترین ارز دیجیتال در جهان است. به همین دلیل افراد ترجیح می‌دهند بیت کوین‌های خود را نگهداری کرده و برای انجام معاملات، از مونرو، زی‌کش، دش و دیگر ارز‌های دیجیتال استفاده کنند.

ارز‌های دیجیتال، آینده‌ای روشن یا تاریک؟

در نهایت باید بگویم که ارز‌های دیجیتال با تمام مزایایی که دارند، تاثیر بسیار زیادی بر گسترش فعالیت‌های مجرمانه و غیر‌انسانی، در فضای دارک وب داشته‌اند.

با وجود ارز‌های دیجیتالی همچون مونرو که تراکنش‌های آن‌ها غیر‌قابل ردیابی است، مقابله با مجرمانی که معاملات خود را از این طریق انجام می‌دهند، برای دولت‌ها و آژانس‌های امنیتی به موضوعی چالش‌بر‌انگیز تبدیل شده است.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4.7 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 3

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

تبلیغات

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا