تبلیغات
ارزهای دیجیتال (Crypto)مطالب ویژه

آلت کوین چیست و انواع آن کدامند؟ + معرفی بهترین آلتکوین‌ها برای سرمایه‌گذاری

تبلیغات
4.7
(3)

اگر کمی با دنیای ارز‌های دیجیتال آشنایی داشته باشید، بی‌شک اصطلاح آلت کوین به گوشتان خورده و می‌دانید آلت کوین چیست. در‌واقع به تمام ارز‌های دیجیتال که پس از بیت‌کوین به بازار عرضه شدند، آلت‌کوین می‌گویند. در این مقاله به‌صورت مفصل راجع‌به آلت کوین‌ها و نحوه عملکردشان، ویژ‌گی‌ها، مزایا، معایب و تفاوت آن‌ها با بیت‌کوین، توضیح داده‌ام. همراه من و مجله اون با من باشید 🙂

اینم بخونید بد نیست: تریدر کیست و چطور تریدر شویم؟ + انواع روش‌های تریدینگ در بازار رمزارزها

آلت کوین (AltCoin) چیست؟

همان‌طور که گفتم، به تمام ارز‌های دیجیتال به‌جز بیت‌کوین، آلت کوین (AltCoin) می‌گویند. می‌توان گفت که بیت‌کوین اصلی‌ترین ارز دیجیتال در حال حاضر است و آلت کوین‌ها همگی ارز‌های دیجیتالی هستند که پس از بیت‌کوین به بازار ارز‌های دیجیتال عرضه شدند.

کلمه آلت کوین از ترکیب دو کلمه آلت (Alt)، که اول کلمه Alternative به معنی جایگزین است و کوین (Coin) که به معنی سکه است، ساخته شده است. به‌همین دلیل نیز برخی به آلت‌کوین‌ها سکه جایگزین نیز می‌گویند.

اگر بپرسید با وجود بیت‌کوین، چرا آلت‌کوین‌ها ساخته شدند؟ در پاسخ باید بگویم که هدف از ایجاد آلتکوین‌ها، ارائه رمز‌ارزهایی با تکنولوژی و امکانات جدید و بدون مشکلات بیت‌کوین است. همچنین می‌توان گفت که آلت کوین‌ها با هدف رقابت با بیت‌کوین و گرفتن جایگاه آن، ایجاد و وارد بازار می‌شوند.

جالب است بدانید تاکنون بیش از چند هزار آلت کوين ایجاد و وارد بازار ارز‌های دیجیتال شده است و تعداد آن‌ها نیز همچنان در‌حال افزایش است.

بررسی نحوه کارکرد آلت‌کوین‌ها

به‌صورت کلی می‌توان گفت که آلت کوین‌ها ساختاری تقریبا مشابه بیت‌کوین دارند. این ارز‌های دیجیتال نیز همچون بیت‌کوین برای انتقال و دریافت، از کلید‌های خصوصی استفاده می‌کنند.

آلت‌کوین‌ها از لحاظ ساختار شبکه، به دو دسته توکن و کوین تقسیم می‌شوند:

 • کوین‌ها همچون بیت‌کوین، دارای بلاک‌چین و شبکه اختصاصی خود هستند. البته باید بدانید که ساختار بلاک‌چین در کوین‌های مختلف، متفاوت است و هر‌کدام از آن‌ها، الگوریتمی مستقل و متفاوت دارند.
 • توکن‌ها روی شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین یا کوین‌ها دیگر، ساخته و عرضه می‌شوند.

اینم بخونید بد نیست: فرق کوین با توکن چیست؟

اگر بپرسید که آیا آلت کوین‌ها نیز همچون بیت‌کوین امنیت بالایی دارند؟ در پاسخ باید بگویم بله در‌مجموع می‌توان گفت که آلت‌کوین‌ها نیز امنیت بالایی دارند و شما می‌توانید با خیال راحت، نسبت به انجام معاملات با استفاده از آن‌ها، اقدام کنید.

تفاوت بیت کوین با آلت کوین چیست؟

به‌صورت کلی تفاوت اصلی آلت‌ کوین‌‌ها با بیت‌کوین، این است که بیت‌کوین به‌عنوان رمز‌ارز اصلی شناخته می‌شود و آلت‌کوین‌ها همگی رمز‌ارز‌های جایگزین هستند. اما تفاوت آلتکوین‌ها و بیت‌کوین تنها به این مورد ختم نمی‌شود و برخی از آلت کوین‌ها در موارد خاصی، همچون کاربرد‌ها و قوانین، تفاوت‌هایی با بیت‌کوین دارند. در ادامه راجع‌به این تفاوت‌ها توضیح داده‌ام.

امروزه بیش از هزار آلت‌کوین وارد بازار شده‌اند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاصی دارند و در مواردی با بیت‌کوین متفاوت‌ هستند.

به‌طور مثال لایت‌کوین یک آلتکوین است که قوانین و سرعت ماینینگ آن با بیت‌کوین متفاوت است. مجموع بیت‌کوین‌های استخراج شده و قابل استخراج، 21 میلیون عدد است. بر این اساس نیز، هر 10 دقیقه، تنها مقدار مشخصی از بیت‌کوین، قابل ماین شدن است. این در‌حالی است که لایت‌کوین حدود 4 برابر سریع‌تر از بیت‌کوین ماین می‌شود و همچنین سرعت پرداخت‌های آن نیز بیش‌تر است. همچنین بر‌خلاف بیت‌کوین، ماین کردن لایت‌کوین بسیار راحت‌تر است و برای انجام فرآیند ماینینگ نیازی به سخت‌افزارهای قدرتمند نیست.

باید در‌نظر داشته باشید که لایت‌کوین تنها یک مثال است و همان‌طور که گفتیم، امروزه چندین هزار آلتکوین در بازار ارز‌های دیجیتال وجود دارد که هر‌یک از آن‌ها در مواردی با بیت‌کوین تفاوت‌هایی دارند.

مزایا و معایب آلت کوین چیست؟

به‌صورت کلی، ایجاد آلت کوین‌ها و استفاده از آن‌ها، مزایا و معایبی دارد که شما برای آشنایی بیش‌تر با آن‌ها و تصمیم‌گیری نسبت به خرید و استفاده از آن‌ها، باید با این مزایا و معایب آشنا شوید. 

مزایای آلتکوین‌ها

  • آلت کوین‌ها با هدف رفع مشکلات بیت‌کوین، همچون سرعت، هزینه ماینینگ و… ایجاد شده‌اند. به همین دلیل نیز بسیاری از آن‌ها مشکلات بیت‌کوین را ندارند.
  • ایجاد آلتکوین‌ها باعث افزایش تعداد ارز‌های دیجیتال در بازار شده است. در نتیجه با افزایش تعداد ارز‌های دیجیتال، فضای رقابتی در این بازار بوجود آمد و همین امر باعث رشد بازار ارز‌های دیجیتال شد.
  • یکی از مهم‌ترین مزیت‌های AltCoin ها نسبت به بیت‌کوین این است که کارمزد تراکنش بسیار کم‌تری دارند.
  • آلت‌ کوین‌ها به‌دلیل این‌که نسبت به بیت‌کوین جدید‌تر هستند و برخی از قابلیت‌های آن‌ها نیز بهتر است، قابلیت رشد بیش‌تری نسبت به بیت‌کوین دارند.

معایب آلتکوین‌ها

  • قیمت آلتکوین‌ها همچون بیت‌کوین دارای ثبات نیست و معمولا آلتکوین‌ها نوسانات قیمتی بیش‌تری دارند.
  • آلت‌کوین‌ها به اندازه بیت‌کوین دارای ارزش و اعتبار نیستند.

معرفی انواع آلت‌ کوین‌ها

امروزه آلت کوین‌های مختلفی با ویژگی‌های متفاوت ایجاد و وارد بازار رمز‌ارز‌ها شده‌اند. این آلتکوین‌ها بر اساس ویژگی‌هایی که دارند، شامل دسته‌بندی‌های مختلفی می‌شوند. اما به‌صورت کلی می‌توان آلتکوین‌ها را به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:

 • آلتکوین‌های مبتنی بر ماینینگ (Mining-based Cryptocurrencies)
 • استیبل کوین‌ها (Stablecoins) یا ارز‌های دیجیتال با ثبات
 • توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens)
 • توکن‌های ابزاری (Utility tokens)

در ادامه راجع‌به هر‌یک از این موارد به‌صورت جداگانه، توضیح داده‌ام.

آلتکوین‌های مبتنی بر ماینینگ (Mining-based Cryptocurrencies)

آلت کوین‌های مبتنی بر ماینینگ (Mining-based Cryptocurrencies)، همان‌طور که از نامشان مشخص است، با انجام فرآیند ماینینگ ایجاد می‌شوند. این آلتکوین‌ها از نظر ساختاری، شباهت‌های بسیاری با بیت‌کوین دارند. در حال حاضر، معروف‌ترین و بهترین آلت کوین مبتنی بر ماینینگ، اتریوم (Ethereum) است.

اینم بخونید بد نیست: آپدیت و هاردفورک برلین اتریوم چیست؟

استیبل کوین‌ها (Stablecoins) یا ارز‌های دیجیتال با ثبات

استیبل کوین‌ها (Stable Coins) آلت‌کوین‌هایی هستند که برای مقابله با نوسانات بازار طراحی و ارائه شده‌اند. ارزش این آلتکوین‌ها بر اساس یک شاخص اساسی مانند قیمت دلار، مشخص می‌شود. تتر معروف‌ترین استیبل کوین است و ارزش آن همواره معادل یک دلار است.

توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens)

توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens)، دسته‌ای از آلت کوین‌ها هستند که روی شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین و کوین‌های دیگر ایجاد می‌شوند. این توکن‌ها تا حدودی شبیه به سهام‌های سنتی هستند و کاربردی مشابه به آن‌ها دارند.

توکن‌های ابزاری (Utility tokens)

توکن‌های ابزاری (Utility tokens) نیز همچون توکن‌های اوراق بهادار، شبکه بلاک‌چین اختصاصی ندارند و این توکن‌ها روی شبکه بلاک‌چین کوین‌های دیگر ایجاد می‌شوند. کاربرد توکن‌های ابزاری، شبیه به کاربرد بن خرید از یک فروشگاه است. در‌واقع این توکن‌ها ذاتا دارای ارزش هستند اما نمی‌توان از آن‌ها برای خرید و فروش هر‌چیزی استفاده کرد. در‌واقع برخلاف کوین‌ها که ماهیتی شبیه به پول دارند، می‌توان از آن‌ها در موارد مختلف استفاده کرد، کاربرد توکن‌ها در مواردی خاص محدود می‌شود.

بهترین و معروف‌ترین آلت کوین‌های بازار ارز‌های دیجیتال

امروزه بیش از چند هزار آلت کوین در بازار ارز‌های دیجیتال وجود دارد. برخی از این آلتکوین‌ها نسبت به موارد دیگر محبوب‌تر، معروف‌تر، ارزشمند‌تر و معتبر‌تر هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ام.

اتریوم (ETH)؛ محبوب‌ترین آلت کوین

اتریوم (ETH) یک پلتفرم متن‌باز، مبتنی بر فناوری بلاک‌چین است. این آلت کوین پس از بیت‌کوین، ارزشمند‌ترین ارز دیجیتال در حال حاضر است.

تتر (USDT)؛ محبوب‌ترین استیبل کوین

همان‌طور که اشاره داشتیم، محبوب‌ترین و معروف‌ترین استیبل کوین در حال حاضر تتر است. این آلت‌ کوین همواره ارزشی معادل یک دلار دارد و نوسانات بازار ارز‌های دیجیتال، روی قیمت آن تاثیری ندارد. همچنین باید اشاره داشته باشیم که در حال حاضر، بیش‌ترین حجم معاملات روزانه، متعلق به تتر است.

ریپل (XRP)؛ یک آلتکوین سریع و ارزان برای انجام تراکنش

ریپل (XRP) در‌واقع هم یک پلتفرم و هم یک ارز دیجیتال است. XRP با هدف انجام تراکنش‌های ارزان و سریع ایجاد شده است و امروزه نیز توانسته است تا حد زیادی به اهداف خود دست پیدا کند. تراکنش‌های ریپل در کم‌تر از چند ثانیه تایید می‌شوند و هزینه بسیار کمی دارند. همین ویژگی باعث شده است تا این آلت کوین بسیار مورد توجه قرار گیرد.

بیت‌کوین کش (BCH)؛ هاردفورک بیت‌کوین

بیت‌کوین کش (BCH) حاصل هاردفورک بیت‌کوین برای رفع مشکلات آن است. به بیان دیگر، این آلت کوین با هدف رفع مشکلات بیت‌کوین بوجود آمد. از این رو در موارد بسیاری، کاملا شبیه بیت‌کوین است و در برخی موارد، تفاوت‌هایی با بیت‌کوین دارد. تفاوت اصلی این دو ارز دیجیتال، شامل دو مورد زیر است:

 • بیت‌کوین کش بلاک بزرگ‌تری دارد و به همین دلیل، تراکنش‌های آن سریع‌تر انجام می‌شود و هزینه آن نیز کم‌تر است. 
 • ارزش بیت‌کوین، بسیار بالاتر از بیت‌کوین کش است.

اینم بخونید بد نیست: آپدیت Beacon Chain اتریوم چیست؟

آلت کوین‌ها یا بیت کوین؟

در این مقاله فهمیدیم آلت کوین چیست و انواع آن کدامند. در‌نهایت سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود، این است که بیت‌کوین بهتر است یا آلت‌ کوین‌ها؟ پاسخ به این سوال، کاملا وابسته به نیاز و هدف شما از ورود به بازار ارز‌های دیجیتال است. 

به‌طور مثال اگر سرمایه زیادی دارید و به‌دنبال یک سرمایه‌گذاری امن و مطمئن هستید، بیت‌کوین بهترین گزینه برای شما است. البته آلت‌کوین‌هایی همچون اتریوم که اعتبار، ارزش و ثبات بالایی دارند نیز می‌توانند گزینه بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری باشند.

اما اگر سرمایه شما برای ورود به این بازار کم‌ است و اهل ریسک هستید، خرید و فروش آلت‌کوین‌ها، بهترین فرصت برای شما است. در‌واقع با توجه به این که آلت‌ کوین‌ها جدید‌تر هستند و برخی از آن‌ها قابلیت‌های بهتری نسبت به بیت‌کوین دارند، امکان رشد سریع‌تر و بیش‌تر آن‌ها وجود دارد. همچنین قیمت آلت‌کوین‌ها معمولا نوسانات بیش‌تر و شدید‌تری دارد که این مورد برای تریدر‌ها، خصوصا تریدر‌های نوسان‌گیر و روزانه، مزیت بزرگی به‌شمار می‌آید.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4.7 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 3

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

تبلیغات

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا