تبلیغات
ارزهای دیجیتال (Crypto)

فرق کوین با توکن چیست؟

تبلیغات
4
(1)

بسیاری از افرادی که به تازگی وارد دنیای رمز‌ارزها شده‌‌‌اند، فرق کوین با توکن را نمی‌دانند و تصور می‌کنند که این کلمات مترادف هستند؛ اما باید بدانید که کوین و توکن تفاوت‌های اساسی با هم دارند؛ و برای فعالیت در بازار ارز‌های دیجیتال، آشنایی با این دو مفهوم و دانستن تفاوت بین آن‌ها، بسیار پر‌اهمیت است.

در این مقاله این دو مفهوم را به‌صورت کامل و با بیانی ساده، توضیح داده‌ام. همچنین برای درک بیش‌تر مفاهیم، مثال‌هایی ذکر کرده‌ایم؛ تا شما به‌خوبی تفاوت بین کوین و توکن را متوجه شوید.

اینم بخونید بد نیست: تریدر کیست و چطور تریدر شویم؟ + انواع روش‌های تریدینگ در بازار رمزارزها

کوین، ارز دیجیتالی با کاربردی مشابه پول

کوین را می‌توان پول دیجیتالی دانست. کوین‌ها در‌واقع واحد‌های پولی‌ای هستند که با استفاده از سیستم‌های رمزگذاری، ایجاد می‌شوند و عملکردی همانند پول دارند. معروف‌ترین و ارزشمند‌ترین کوین در دنیا، بیت کوین است. باید بدانید که کوین‌های به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • کوین‌هایی مانند لایت کوین وجود دارند که با ایجاد تغییراتی در کد اصلی بیت کوین ایجاد می‌شوند و به همین دلیل به آن‌ها آلتکوین هم گفته می‌شود.
 • دسته‌ای دیگر از کوین‌ها وجود دارند که خود بلاک‌چین اختصاصی دارند؛ و بر خلاف مورد قبلی، بر اساس کد بیت کوین ایجاد نشده‌اند. به این ارزهای دیجیتال نیز به دلیل اشتراکاتی که از لحاظ کاربردی با آلتکوین‌ها دارند، آلتکوین گفته می‌شود.

توکن، دارای دیجیتال با کاربردی محدودتر

توکن را می‌توان یک دارایی دیجیتالی دانست. توکن‌ها در واقع دارایی‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها در مواردی مشخص، استفاده کرد. برای درک بهتر این که مفهوم توکن چیست، می‌توان توکن را به بن خرید از یک فروشگاه خاص تشبیه کرد. این بن خرید تنها زمانی دارای ارزش و استفاده است که شما برای خرید، به همان فروشگاهی بروید که بن خرید آن را دارید. مشخص است که نمی‌توان از بن خرید یک فروشگاه برای موارد دیگر، استفاده کرد. توکن‌ها نیز کاربرد و ویژگی‌هایی مشابه مثالی که ذکر کردم دارند و شما می‌توانید از توکن‌ها برای استفاده از یک اپلیکیشن یا پروژه خاص استفاده کنید.

باید بدانید که توکن‌ها نیز انواع مختلفی دارند که می‌توان آن‌ها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:

 • توکن‌های امنیتی: عملکرد توکن‌های امنیتی، تا حدودی شبیه به اوراق قرضه و سهام است. این نوع از توکن‌ها را می‌توان یک دارایی حاوی ارزش دانست؛ که می‌توان از آن‌ها برای سرمایه‌گذاری هم استفاده کرد.
 • توکن‌های کاربردی: این نوع از توکن‌ها دقیقا کاربردی مشابه مثالی که آوردم دارند. از این توکن‌ها می‌توان برای دسترسی ویژه به یک کالا یا خدمت خاص یا نوعی تخفیف استفاده کرد.

نکته: باید بدانید که توکن‌ها از لحاظ کاربرد و نحوه ایجاد، به دسته‌های بسیار مختلفی تقسیم می‌شوند؛ اما در این بخش برای فهم راحت‌تر و بهتر، توکن‌ها را به دو دسته اصلی تقسیم کرده و راجع‌به آن توضیح دادم.

اینم بخونید بد نیست: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ معرفی انواع کیف پول‌های رمزارزها

فرق کوین و توکن به زبان ساده

با توجه به توضیحاتی که راجع به کوین و توکن ارائه دادم، کوین‌ها نوعی ارز هستند که ماهیت دیجیتالی دارند و می‌توان از آن‌ها برای خرید و فروش همچون پول استفاده کرد؛ و توکن‌ها نیز ارزهایی دارای ارزش هستند که می‌توان از آن‌ها تنها برای خرید محصول یا دریافت خدماتی خاص استفاده کرد. همچنین توکن‌ها می‌توانند بیانگر سهام یک شرکت نیز باشند.

اما اگر بپرسید به زبان ساده، فرق بین کوین و توکن چیست؟ می‌توان این‌گونه پاسخ داد که با استفاده از کوین، می‌شود توکن خریداری کرد، اما تبدیل توکن به ارز دیجیتال کوین همواره ممکن نیست.

بررسی فرق بین کوین با توکن در کاربرد آن‌ها

تا اینجا فرق کوین و توکن را بر اساس مفهوم و تعریف آن‌ها توضیح دادم. همچنین اشاره داشتیم که کوین‌ها و توکن‌ها کاربرد‌های متفاوتی دارند. در این بخش قصد دارم کاربردهای کوین و توکن را به‌صورت جداگانه و کامل بررسی کنم:

از کوین‌ها در چه مواردی می‌توانیم استفاده کنیم؟

 • از کوین‌ها می‌توان برای منتقل کردن پول و ارزش استفاده کرد. فرآیند انتقال پول با استفاده از کوین‌ها خصوصا در انتقالات بین‌المللی بسیار راحت‌تر و سریع‌تر است.
 • یکی از کاربردهای مهم کوین‌ها ذخیر‌ه‌سازی ارزش است. در‌واقع کوین‌ها گزینه‌ای خوب برای سرمایه‌گذاری هم هستند.
 • همچنین از کوین‌ها می‌توان به عنوان یک واحد حساب برای قیمت‌گذاری کالا یا خدمات، بر‌اساس آن‌ها استفاده کرد.

توکن‌ها چه کاربرد و مزایایی دارند؟

 • همان‌طور که اشاره داشتم، از توکن‌ها می‌توان برای دریافت محصول یا خدمت از پروژه‌ای خاص استفاده کرد. به عنوان مثال، رمز‌ارز ٰBNB توکن اختصاصی صرافی بایننس است. کاربرانی که برای انجام تراکنش در این صرافی از این توکن استفاده کنند، کارمزد تراکنش‌های آن‌ها پنجاه درصد کاهش پیدا می‌کند.
 • اگر بپرسید اساسی‌ترین فرق کوین با توکن چیست؟ باید به این مورد اشاره داشته باشم که پروژه‌ها می‌توانند بدون صرف هزینه بسیار بالا، بدون طراحی بلاک چین، ارز دیجیتال خود را به شکل توکن بسازند؛ و از آن برای اهداف خاص پروژه خود استفاده کنند. در‌واقع مزیت و کاربرد بسیار خوب توکن‌ها این است که برای ساخت آن‌ها، نیاز به طراحی یک بلاک‌چین مستقل نیست؛ و توکن‌ها عموما روی پلتفرم بلاک‌چین‌های دیگر، قابل ایجاد هستند. لازم به ذکر است که کوین‌ها بر خلاف توکن‌ها، دارای بلاک‌چین مستقل هستند.

کوین و توکن چگونه ایجاد می‌شوند؟

در قسمت قبلی اشاره کوتاهی به نحوه ایجاد توکن داشتم. در این بخش قصد دارم به‌صورت دقیق‌تر و کامل‌تر به این بپردازم که از لحاظ نحوه ایجاد، فرق کوین با توکن چیست؟

کوین‌‌ها چگونه ایجاد می‌شوند؟

همان‌طور که گفتم، کوین‌ها دارای بلاک‌چین اختصاصی هستند؛ که این امر به دو شکل امکان پذیر است. دسته‌ای از کوین‌ها با اعمال تغییراتی در کد اصلی بیت کوین ایجاد می‌شوند. به این دسته از کوین‌ها، آلتکوین گفته می‌شود. همچنین نوع دیگری از کوین‌ها هستند که بلاک‌چین اختصاصی برای آن‌ها طراحی می‌شود. باید اشاره داشته باشیم که هر‌دو دسته، دارای کاربرد‌هایی بسیار مشابه هستند و تفاوت آن‌ها در نحوه ایجاد بلاک‌چین‌شان است.

توکن‌ها چگونه ایجاد می‌شوند؟

بر خلاف کوین‌ها، ساخت توکن با صرف زمان و هزینه‌ای بسیار کم، به‌راحتی امکان پذیر است. جالب است بدانید که امکان ایجاد توکن بر‌روی تمامی پلتفرم‌های بلاک‌چینی که از قرارداد هوشمند و زبان‌برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌کنند، وجود دارد.

در‌واقع برای ایجاد یک توکن، باید بر اساس استاندارد‌هایی که تیم یک بلاک‌چین برای ایجاد توکن مشخص می‌کنند، قرار‌داد هوشمند توکن با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی ایجاد شود و روی پلتفرم بلاک‌چین آن، پیاده‌سازی شود.

بررسی فرق کوین و توکن در میزان ارزشمندی

همان‌طور که در بخش قبلی توضیح دادم، ساختن توکن، بسیار راحت‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر از کوین، است. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر توکنی، دارای ارزش نیست! در‌واقع یک توکن زمانی ارزشمند است که در یک پروژه هدفمند، کاربرد داشته باشد. مشخص است که ارزش هر توکن، بر اساس پروژه‌ای که در آن دخیل است و کاربردی که در آن پروژه دارد، مشخص می‌شود.

نکته دیگری که می‌توان از طریق آن یک توکن ارزشمند و معتبر را از سایر توکن‌هایی که توسط کلاهبرداران ایجاد می‌شود تشخیص داد، این است که آن توکن در صرافی‌های معتبر اضافه شده باشد.

فرق بین کوین و توکن در یک نگاه

در این مقاله به‌طور مفصل راجع‌به تفاوت کوین و توکن توضیح دادم. در ادامه جمع‌بندی مطالب بیان‌شده را به‌صورت خلاصه، ارائه کرده‌ام:

 • فرق اصلی کوین و توکن این است که کوین بلاک‌چین اختصاصی خود را دارد؛‌ اما توکن، بر‌روی پلتفرم بلاک‌چین‌های دیگر ایجاد می‌شود.
 • کوین‌ها کاربردی شبیه به پول دارند و می‌توان از آن‌ها برای خرید، فروش و ذخیره ارزش، استفاده کرد؛ اما توکن‌ها برای اهدافی خاص تولید می‌شوند و دقیقا در راستای همان هدف کاربرد دارند.
 • ایجاد کردن توکن، بسیار راحت‌تر، کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر از ساخت کوین است.

چقدر این محتوای آموزشی برایتان مفید بود؟

از راست به چپ (سمتِ راست 1 ستاره، سمتِ چپ 5 ستاره)

میانگین 4 / 5. امتیاز شما ثبت شد: 1

اولین نفری باشید که بازخوردتان را ثبت می‌کنید

تبلیغات

محمد انوری

مرتب باید ساخت. گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لبانِ دیگری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا